אייפון iphone (צילום: shutterstock)
אייפון. מכירות בכ-40 מיליארד דולר, 2% פחות מברבעון המקביל | צילום: shutterstock

הגיע רגע השיא של עונת הדוחות בוול סטריט: ענקית הטכנולוגיה אפל, החברה הציבורית הגדולה בעולם - והיחידה ששווייה נאמד ביותר מ-3 טריליון דולר - פרסמה עם סגירת המסחר בנאסד״ק את הדוח הכספי הרבעוני שלה. בהתאם לתחזיות האנליסטים, מדווחת אפל על רבעון שלישי ברציפות של ירידה בהכנסותיה. אפל לא חוותה צניחה של שלושה רבעונים רצופים בהכנסות מאז 2016 - שנה שאותה סיימה עם ירידה שנתית של 7.7% בהכנסות, שנבעה בעיקר מירידה במכירות האייפונים.

בניגוד ל-2016, שבה מכירות האייפונים סיפקו כשני שליש מכלל הכנסותיה של אפל, כיום האייפונים מספקים לחברה בערך מחצית מהכנסותיה. ההנחה המקובלת בוול סטריט היא שאפל נהפכה לחברה מגוונת מספיק כדי להתמודד עם האטה במכירות האייפונים. לפני פרסום הדוחות הערב, אנליסטים צפו כי אפל תסכם את 2023 עם ירידה של 2.6% בהכנסותיה השנתיות. אפל צפויה להשיק את דגם האייפון הבא שלה, iPhone 15, בספטמבר - שנה לאחר השקתו של דגם iPhone 14.

מנכ"ל אפל טים קוק (צילום: Kevin Mazur/Getty Images

)
טים קוק. מכירות אייפונים חזקות בשווקים מתעוררים | צילום: Kevin Mazur/Getty Images

בסיכום הרבעון השלישי של שנת הכספים 2023 (החודשים אפריל עד יוני), אלה הם עיקרי התוצאות הכספיות של אפל, בהשוואה לתחזיות האנליסטים בוול סטריט (בסוגריים - תחזית הקונצנזוס לפי נתוני Refinitiv):

הכנסות כוללות: 81.8 מיליארד דולר, ירידה של 1% מהרבעון המקביל אשתקד (תחזית האנליסטים: 81.7 מיליארד דולר).
רווח נקי: 19.88 מיליארד דולר, עלייה של 2% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 18.8 מיליארד דולר).
רווח נקי למניה: 1.26 דולר למניה (תחזית האנליסטים: 1.19 דולר למניה).
הכנסות מכירות האייפונים: 39.67 מיליארד דולר, ירידה של 2% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 39.9 מיליארד דולר).
הכנסות מכירות האייפדים: 5.79 מיליארד דולר, ירידה של 20% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 6.4 מיליארד דולר).
הכנסות מכירות מחשבי מק: 6.84 מיליארד דולר, ירידה של 7% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 6.6 מיליארד דולר).
הכנסות מכירות מוצרים אחרים: 8.28 מיליארד דולר, עלייה של 2% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 8.4 מיליארד דולר).
הכנסות שירותים: 21.21 מיליארד דולר, צמיחה של 8% מהרבעון המקביל (תחזית האנליסטים: 20.76 מיליארד דולר).

טים קוק, מנכ"ל אפל ב-12 השנים האחרונות, אמר עם פרסום הדוחות: "אנו שמחים לדווח שהיה לנו שיא הכנסות של כל הזמנים בשירותים במהלך הרבעון שהסתיים ביוני, שהונע על ידי יותר ממיליארד מנויים בתשלום, וראינו המשך עוצמה בשווקים המתעוררים הודות למכירות חזקות של האייפון. מחינוך ועד איכות הסביבה, אנו ממשיכים לקדם את הערכים שלנו, תוך כדי קידום חדשנות שמעשירה את חיי הלקוחות שלנו ומשאירה את העולם טוב יותר ממה שמצאנו אותו".

גם הפעם, כמו בכל הרבעונים שחלפו מאז 2020, הנהלת אפל לא סיפקה תחזיות כספיות עם פרסום הדוחות. עם זאת, במהלך שיחת הוועידה שתתקיים בעוד זמן קצר, יספק סמנכ"ל הכספים של אפל, לוקה מייסטרי, כמה נתונים שיוכלו לתת למשקיעים תחושה לאן אפל מצפה שהתוצאות שלה יגיעו ברבעון הנוכחי (רבעון רביעי לשנת הכספים 2023).

"יצרנית רווחים עמידה"

ביום רביעי דיווחה אפל כי חשבונות החיסכון נושאי הריבית של 4.15% המוצעים ללקוחות כרטיסי האשראי Apple Card בארה״ב על ידי בנק ההשקעות גולדמן זאקס, הגיעו עד כה להפקדות בסכום מצטבר של יותר מ-10 מיליארד דולר מאז השקתם בתחילת אפריל.

סמיק צ'אטרג'י, אנליסט של ג׳יי.פי. מורגן שמסקר את אפל, כתב ביום רביעי כי אפל היא יצרנית רווחים "עמידה" לאורך שנים, ואינה חברה שמתבססת על מחזור מוצרים. הוא ציין כי לחברה מנועי הכנסות מגוונים במוצרי החומרה שלה (אייפון, אייפד, מחשבי מק) וכן מחזור החלפה של כ-2 מיליארד מכשירים מותקנים, נוסף על עסקי השירותים שלה, שמייצרים צמיחה דו-ספרתית.

במסחר המאוחר מניית אפל יורדת בכ-0.7% בתגובה לפרסום הדוחות, אחרי שהשלימה זינוק של 47% מתחילת השנה. בשל שווייה העצום, נושאת מניית אפל משקל של קרוב ל-8% במדד S&P 500, המורכב מ-500 מניותיהן של החברות הגדולות בוול סטריט. לכן, לכל שינוי משמעותי במניית אפל יש גם השפעה משמעותית על המדד.