פלייטיקה (צילום: OleksSH, שאטרסטוק)
צילום: OleksSH, שאטרסטוק

חברת הגיימינג פלייטיקה תפטר במהלך שבוע הבא כ-600 עובדים, מתוכם 182 עובדים בישראל. מדובר בקיצוץ רוחבי של 15% מכוח האדם של החברה. מניית החברה צנחה מתחילת השנה בכ-50% ובעקבות הודעת הפיטורים עלתה ב-3% במסחר. ל-tech12 נודע כי הפיטורים ייערכו מסטודיו הגיימיג "ג'לי באטן" שפלייטיקה רכשה ב-2017.

לפני כחצי שנה כבר ביצעה החברה גל פיטורים מצומצם יותר, של 250 עובדים, בתגובה להיחלשות השוק והירידה בביקושים למשחקים של החברה. עם זאת, בשונה ממהלך הקיצוץ הנוכחי, גל הפיטורים הקודם לא נגע לעובדים בישראל ובשעתו הוחלט להתמקד בסגירת סניפי החברה בלונדון, מונטריאול ולוס אנג'לס. 

הפיטורים מתרחשים על רקע התפוצצות עסקת רכישה גדולה שהוכרזה במאי, לפיה חברת ההשקעות הפרטית ג'ופרי פאלאס הולדינגס היתה אמורה לרכוש כ-26% ממניות פלייטיקה בלמעלה מ-2 מיליארד דולר. עם זאת בהודעה שיצאה אמש, האשימה ג'ופרי את פלייטיקה בכך שיש "פגמים ניהוליים משמעותיים" בחברה, בגינם היא אינה מתאימה לרכישה. בג'ופרי טוענים שחרף ניסיונות לגשר על הפערים הללו, ניכר היה שלא ניתן להמשיך להתקדם במשא ומתן.

"מוכנה למספר תרחישים עסקיים"

פלייטיקה היא חברת ענק בשוק ה"קז'ואל גיימינג", ומוביל אותה המנכ"ל רוברט אנטוקול כבר למעלה מ-12 שנה. היא נחשבת לאחת החברות הכי משפיעות על הגיימינג הישראלי כולו, הן ברמת החברות והן ברמת האנשים. משחקי קז'ואל, הימורים או הרפתקאות, אלו משחקים שבהם החוויה הצבעונית והממכרת מביאה את המשתמשים להוציא את כרטיס האשראי (שלהם או של ההורים) ולשלם תמורת המשך החוויה.

מהחברה נמסר על כך כי "לאחר פחות מ-5 חודשים כחבר דירקטוריון Playtika, מר לו התפטר ב-30 בנובמבר. הפוקוס שלנו ממשיך להיות המשך הצמיחה, ומינוף המצב הפיננסי החזק והמאזן הבריא שלנו כדי להמשיך ולבסס את עמדת ההובלה שלנו במשחקי מובייל. כמנכ"ל וחבר ההנהלה היחיד החבר בדירקטוריון של פלייטיקה, מטרתו של רוברט ממשיכה להיות הכוונה והמשך שגשוג החברה כפי שהיה מאז שהקים את פלייטיקה לפני יותר מעשור".

 

רוברט אנטוקול, פלייטיקה (צילום: אוהד רומנו)
רוברט אנטוקול, מנכ"ל ומייסד פלייטיקה | צילום: אוהד רומנו

עם זאת, הדוחות הכספיים שפרסמה החברה בחודש נובמבר האחרון העידו על היחלשות שוק ההימורים ועלייה במשחקי הקז'ואל. הכנסות החברה הגיעו לקצת פחות מ-648 מיליון דולר, עלייה של כ-2% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. ההכנסות מחטיבת משחקי הקז'ואל עלו בלמעלה מ-14% והניבו כמעט 356 מיליון דולר, כשחטיבת משחקי הקזינו הכניסה 292 מיליון דולר, ירידה של 10%. הרווח הנקי הסתכם ב-68 מיליון דולר לעומת לעומת הכנסות של כמעט 81 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2021. הרווח התפעולי ירד מכמעט 155 מיליון דולר ללמעלה מ-131 מיליון דולר. הרווח למניה ירד אף הוא מ-20 סנט למניה ל-17 סנט.

מפלייטיקה נמסר כי "כחברה מובילה בתעשייה וכמעסיקה של 4,100 עובדים ברחבי העולם, פלייטיקה לוקחת ברצינות את המחוייבות שלה להיות מוכנה למספר תרחישים עסקיים. פלייטיקה לא הוציאה הכרזה בנוגע למבנה הארגוני שלה".