רוברט אנטוקול, פלייטיקה (צילום: אוהד רומנו)
רוברט אנטוקול, מייסד פלייטיקה. מקצץ | צילום: אוהד רומנו
חברת המשחקים פלייטיקה מפטרת 250 עובדים מתוך כ-4,000 שהיא מעסיקה ברחבי העולם. מדובר על כ-6% מכוח העבודה של החברה. לא דווח כעת על פיטורים של עובדים בארץ: הסניפים בלונדון ומונטריאול יסגרו, הסטודיו בלוס אנג'לס ייסגר ופעילות אחרת תעבור מלוס אנג'לס לישראל ופולין. בנוסף בוחנת החברה סגירה של סטודיו נוסף בהלסינקי.
 
השנה האחרונה היתה קשה למניית פלייטיקה, והיא לא התחמקה מגל המחיקות בבורסות - בתוך שנה איבדה החברה כ-45% מערכה. עד כה זו הודעת הפיטורים הרחבה ביותר בחברה ישראלית בשבועות האחרונים: ההערכות ל"חורף המתקרב" בענף ההייטק לא הניבו עד כה, לשמחתנו, קיצוצים נרחבים בחברות, בטח לא בארץ. החברה היחידה שהודיעה על פיטורים רחבים היא חברת השליחויות AVO, שפיטרה כ-750 עובדים, רבים מהם עובדי לוגיסיטיקה ושליחים.
 
עם זאת, החשש הוא כי גל הפיטורים עשוי להגיע בקרוב גם ארצה: בארצות הברית מספר חברות גדולות הודיעו שהן עוצרות או מאטות את קצב הגיוסים של עובדים חדשים, ביניהן, פייסבוק, אנבדיה ונטפליקס, שפיטרה כ-150 עובדים לאחרונה, שמהווים 2% בלבד מכוח האדם בחברה.

פלייטיקה היא חברת ענק בשוק ה"קז'ואל גיימינג", ומוביל אותה רוברט אנטוקול כבר 22 שנה. היא נחשבת לאחת החברות הכי משפיעות על הגיימינג הישראלי כולו, הן ברמת החברות והן ברמת האנשים. משחקי קז'ואל, הימורים או הרפתקאות, אלו משחקים שבהם החוויה הצבעונית והממכרת מביאה את המשתמשים להוציא את כרטיס האשראי (שלהם או של ההורים) ולשלם תמורת המשך החוויה.

משחקי קז'ואל הם שוק ענק עם מיליוני משתמשים, ששגשג באופן מיוחד בתקופת הקורונה הודות למשחקי המובייל. המספרים העצומה של המשתמשים מאפשרים למפיצות המשחקים לייצר הכנסות גבוהות מתוך אחוזים זעומים משתמשים, שמוציאים סכומים נמוכים של סנטים בודדים מדי חודש.

פלייטיקה טרם דיווחה על מהלך הפיטורים לרשות ניירות ערך האמריקאית, ונראה שהמידע לא גורם לצניחה במניה של החברה, שנסחרת בנסד"ק. בשעה הזו יורדת המניה ב-1.2% - לא הרבה יותר ממדדי הנאסד"ק וה-S&P500  שיורדים בכחצי אחוז.

מפלייטיקה נמסר כי "החברה הודיעה כי תפעל לאחד חלקים מפעילותה. כתוצאה מכך, יסגרו סניפי פיתוח בלונדון ובמונטריאול. פעילות הסטודיו שתחת Seriously תעבור מלוס אנג'לס לישראל ופולין. הסטודיו בלוס אנג'לס יסגר ונבחנת סגירת הסטודיו בהלסינקי, מתוך אמונה כי קיים למשחק פוטנציאל גדול, שטרם מוצה. כחברה מובילת שוק, הפועלת לצמיחה ורווחיות בחרו בפלייטיקה בבחינת הצעדים השונים. בחברה ימשיכו להשקיע במשחקים הוותיקים ובמשחקים חדשים, לצד חיפוש אחר הזדמנויות השקעה וצמיחה במשחקים ובטכנולוגיות חדשות".