פט גלסינגר, מנכ"ל אינטל (צילום: GettyImages-Alex Wong)
צילום: GettyImages-Alex Wong

בממשלה תכננו לחגוג עם שיחות על השקעות של מיליארדים של אינטל בישראל השבוע - אבל באינטל נבהלו וביטלו את הפגישה המתוכננת. בשעות האחרונות הפיצו גורמים בממשלה מידע כי נקבעה פגישה עם בכירים באינטל כדי לדון בהמשך תוכנית ההשקעות של אינטל בישראל. מדובר בשיחות מתמשכות, במסגרת ההשקעות של ענקית השבבים בהרחבת כושר הייצור שלה בארה"ב, גרמניה ובישראל.

אלא שבאינטל הבינו, אולי קצת מאוחר מדי, שעצם הפגישה, שנועדה להתקיים עם משרד הכלכלה, עלולה לשמש בידי הממשלה כדי להראות שהאיומים על הפסקת ההשקעות בישראל הם איומי סרק, ולראייה כוונתה של אינטל להשקיע בישראל. בתגובה הוחלט בחברה להודיע על ביטול הפגישה ודחייתה למועד מאוחר יותר, זאת מתוך כוונה שלא להפוך לכלי משחק בין מתנגדי תהליכי החקיקה לבין תומכיהם.

ככל הידוע אינטל מתכננת להשקיע במפעל חדש בישראל סכום של כמה עשרות מיליארדי שקלים, כחלק מתוכניתה להעביר את הייצור ממדינות במזרח אסיה למדינות המערב. החברה מנהלת שיחות עם משרד הכלכלה על היקף ההשתתפות של המדינה בהשקעות

ככל הידוע אינטל מתכננת להשקיע במפעל חדש בישראל סכום של כמה עשרות מיליארדי שקלים, כחלק מתוכניתה להעביר את הייצור ממדינות במזרח אסיה למדינות המערב. החברה מנהלת שיחות עם משרד הכלכלה על היקף ההשתתפות של המדינה בהשקעות אלה, בנימוק שהמפעל החדש יעסיק עוד אלפי עובדים בישראל. אינטל תהיה זכאית להטבות בתחום המס ולמענק ובעבר היא ידעה להציב לממשלה דרישות סף עם החלופה של הקמת המפעל באירלנד.

לאחרונה רכשה אינטל את מפעל השבבים טאואר בישראל, בעסקה בשווי 5.3 מיליארד דולר, שעדיין מחכה לאישור של הרגולטור הסיני לצורך השלמתה. החברה מקימה בימים אלה מפעל שבבים חדש בקריית גת, בנוסף למפעל הקיים בעיר. ב-2019 החברה קיבלה הטבות מהמדינה בהיקף 3.2 מיליארד.