אדם פישר, קרן בסמר (צילום: קרן בסמר)
אדם פישר. בסמר כבר התריעה בעבר מהשלכות המהפכה | צילום: קרן בסמר

"נודע לי ממקור ראשון, שאחת מחברות הטכנולוגיה הרב-לאומיות הגדולות בעולם החליטה להימנע מכל פיתוח חדש של הקניין הרוחני (IP) המתקדם ביותר שלה במשרדים בישראל", כך כותב היום בטוויטר אדם פישר מקרן בסמר.

כזכור, לפני כשבועיים קרן ההון סיכון הענקית בסמר מארה"ב, שפעילה מאוד בישראל, הוציאה מכתב חריג לחברות הפורטפוליו שלה בו היא ממליצה ליזמים לשקול להמיר שקלים שבקופה לדולרים לאור הרפורמה במערכת המשפט והאי וודאות בשוק שהיא יוצרת.

פישר מוסיף ומסביר כי הנכונות של חברות רב לאומיות לפתח דווקא בישראל חלק מפרויקטי הדגל המורכבים שלהם תרמה רבות לפיתוח הסטארט אפ ניישן הישראלי. "מיטב המהנדסים והמפתחים הישראלים רוצים לעבוד על הפרויקטים המאתגרים ביותר, ואם הם לא יוכלו להמשיך לעשות זאת כאן, הם יבקשו לעשות זאת בחו״ל" צייץ והוסיף שהסיבה להחלטה היא חוסר היכולת של עסקים ומשקיעים להתמודד עם חוסר ודאות. דהיינו, חברה לא תקצה משאבים ותגייס כוח אדם מתאים לפיתוח מוצר או יכולות מרכזיות עבורה במדינה שעשויה להיקלע לחוסר יציבות חברתי, כלכלי או ביטחוני בתקופה הקרובה, ובאופן מפתיע.

"לקח עשרות שנים עד שההייטק הישראלי הגיע לנקודה הזו", כותב פישר, "וזהו האיתות הראשון שהכל מתחיל להתפרק. עסקים ומשקיעים יכולים להתמודד עם חדשות רעות, אבל אין להם יכולת להכיל חוסר ודאות, שעד מהרה מובילה לחשדנות ולחשש. זוהי שעת חירום; זה אינו תרגיל!"