אדם פישר, קרן בסמר (צילום: קרן בסמר)
אדם פישר, קרן בסמר | צילום: קרן בסמר

קרן ההון סיכון הענקית בסמר מארה"ב, שפעילה מאוד בישראל, הוציאה מכתב חריג לחברות הפורטפוליו שלה בו היא ממליצה ליזמים לשקול להמיר שקלים שבקופה לדולרים לאור הרפורמה במערכת המשפט והאי וודאות בשוק שהיא יוצרת.

"ישראל נכנסת לעידן של אי וודאות, בשל המדיניות חסרת התקדים והבלתי מרוסנת של הממשלה הנוכחית", כותבת הקרן ליזמים בפתח המכתב. בעצם בסמר לא מנחה אלא ממליצה ליזמים לשקול את מבנה המאזן. על פי רוב, ההמלצה של הקרן הייתה להחזיק מאזן שיקלי של 12 חודשי תקציב, בשל המשכורות שמשולמות בשקל. כעת, הקרן מציעה לשקול להחזיק רק 6 חודשי תקציב בשקל ואת היתר בדולר, פשוט בגלל הערכה שהשקעות זרות לישראל יאטו (לאו דווקא בטק) והשקל יחלש.

גם חברות שהחזיקו חשבון דולרי בישראל, בשל תנאי הריבית הטובה שיש לדולר בישראל, שהוא בפער קטן על הריבית בארה"ב - מתבקשות כעת לשקול מחדש צעד זה. הארביטראז' לא שווה את הסיכון, כותבים אנשי הקרן.

"בתוך 6 שבועות לשלטון, הממשלה הייתה אדישה לאזהרות המומחים, הכלכלנים, הבנקאים, משקיעים ואנשי עסקים - ובמקום זה עסקה בהתקפות על המדיה. כעת היא מפנה אצבע מאשימה אל הקהילה העסקית עם הטענה שהיא תקרה בגללה ולא בשל מדיניות הממשלה".

קרן בסמר מחזיקה בישראל מניות בעשרות חברות, והיא מהקרנות האמריקאיות הוותיקות והפעילות במדינה, עם שני שותפים מקומיים. אדם פישר, אחד מהם, הרבה להתבטא לאחרונה ברמה האישית כנגד הרפורמה במערכת המשפט, אך המכתב הזה אינו אישי אלא בשם הקרן כולה. מבסמר לא נמסרה תגובה לידיעה.