דובי פרנסס (צילום: יח"צ)
פרנסס. "לעיתים משקיעי הון סיכון ומנהלי חברות שוכחים מי בעל הבית" | צילום: יח"צ

"למנכ"ל/ית יש זכות מלאה לנהל את כספי החברה באיזה בנק שימצאו לנכון והבורד לרוב לא נדרש במעורבות בהחלטה כזו. אבל זה לא אומר שאפשר להשתמש בחשבון בנק ככלי מקח ניגוח ואמירה פוליטי" - כך מגיב דובי פרנסס, מייסד קרן גרופ 11 שמושקעת בפאפאיה גלובל של עינת גז, להודעתה כי בכוונתה להעביר את כספי החברה אל מחוץ לישראל. פרנסס, שאף מחזיק במושב משקיף במועצת המנהלים של פאפאיה גלובל, לא נראה נלהב מהמהלך.

בפוסט שפירסם בלינקדאין כתב פרנסס "השעה 2 בבוקר פה וקמתי לבכי של אחד הילדים... שם לו YouTube והוא משתתק ונכנס לסשן צפייה. בזווית העין אני רואה שהטלפון שלי מעלה מלא notifications, פותח את המכשיר ומיד מתחרט. 29 הודעות מחברים וכתבים שמבקשים תגובה - אתה מושקע בפאפאיה גלובל אז מה דעתך על מה שעינת צייצה בטוויטר? אתם המשקיעים מסכימים לזה?'", כותב פרנסס.

"מבלי לשרבב את עצמי ואת Group 11 לפוליטיקה ולפופוליזם ובגלל שאני ער גם ככה אני אתייחס לגופו של דבר ולא לגופו של דובר: אנחנו כמשקיעי הון סיכון אמונים על כספי משקיעים מוסדיים ופרטיים. ב-Group 11 מושקעות חברות הביטוח והפנסיה הגדולות בישראל ובעולם ואלו מנהלות את כספי המשקיעים של כ ו ל ם מכל קצוות הקשת הפוליטית, מכל המינים וכל הגוונים.

"לעיתים משקיעי הון סיכון ומנהלי חברות שוכחים מי בעל הבית אז אני רוצה להזכיר לכולנו - בעל הבית שלנו הוא האדם הפרטי, בעל פוליסת הפנסיה. זה הכסף שלהם, לא שלי, לא של Group 11, לא של קרן הפנסיה ולא של חברת הפורטפוליו", ממשיך פרנסס.

עינת גז (צילום: גבע טלמור)
מנכ"לית פאפאיה גלובל עינת גז. פרנסס: "לא להשתמש בחשבון בנק ככלי ניגוח פוליטי" | צילום: גבע טלמור

"אז בקצרה כי זה לילה של גיהוקים (שאני מסתבר נדרש להגיב אליהם)- אני אישית מלא הערכה מקצועית לעינת ומלא הערכה אישית לרצונה להביע את עמדתה הפוליטית. אבל אני ממש לא תומך במהלך הזה, זו בעיני לא הדרך להביע עמדה פוליטית אישית, זה בעיני רק מוביל להמשך הפילוג בעם".

מנגד, גדעון ארגוב, שהוא המשקיע השני בגודלו בפאפאיה גלובל, כתב פוסט אוהד למהלך: "מדובר בחברה פנומנלית, ועינת גז היא אחת מיזמות הטכנולוגיה המוכשרת בישראל. ישראל היא דמוקרטיה וחופש הביטוי בה חיוני; אין לנו ספק שעמודותיה של עינת מבטאות דאגה כנה הן לחברה והן לעתיד מדינת ישראל שיקרה לכולנו מאד. עמדתי האישית היא שהמתח וההקצנה שאנו רואים כעת בישראל יפתרו רק בדיאלוג ופשרה. הסיכון הוא גבוה מידי לישראל ולעם היהודי כדי לאפשר כל תוצאה אחרת".

גם איל פדר לוי, מנכ"ל ומייסד משותף של חברת ZenCity, דווקא משבח את ההודעה של גז הבוקר: "אני חושב שיש פה הצגת אחריות יפה של מנכ"לית שאומרת שהיא מזהה סיכון לחברה, לעובדים ולמשקיעים שלה ופועלת בלי לפחד מביקורת ציבורית".

אתם שקלתם מהלך כזה?
"אני לא יכול להגיד שחשבתי על זה לפני או שאנחנו שוקלים את זה, אבל זה בהחלט מעורר מחשבה".

מה לגבי המגיבים שטוענים שהיא פוגעת בחברה בשביל אמירה פוליטית?
"אני לא מתערב ולא רוצה לדבר בשם עינת אבל כאמירה כללית אני חושב שלהשתמש במקום ובמעמד וכוח שיש לנו בחיים בכלל ובפרט בתור יזמים זו חובה. אף מנכ"ל לא יפגע בחברה שלו או שלה בשביל אמירה פוליטית. עינת משקיעה לילות כימים בחברה כמו הרבה אחרים.

"בכלל, הגיע הזמן שהתעשייה שלנו תתבגר מהאמירה הזו של 'בלי לערב פוליטיקה'. אנחנו אחראים על עשרות אלפי עובדים ומאות אלפי משפחות, 'בלי לערב פוליטיקה' זה מפלט, ובמשברים עמוקים כמו זה שהממשלה לוקחת אותנו אליו עכשיו לא להביע עמדה זה חד משמעית להביע עמדה".