יוני אסיא, etoro (צילום: איטורו, יחצ)
יוני אסיא, מנכ"ל איטורו. "החברה לא מגייסת כסף" | צילום: איטורו, יחצ

"אקזיט" של 120 מיליון דולר לעובדי ומשקיעי איטורו: חברת הפינטק הישראלית, שמחזיקה בפלטפורמה דיגיטלית בינלאומית של מסחר פיננסי, תאפשר לעובדיה למכור את המניות שברשותם ולהפוך אותן לכסף נזיל.

העסקה החדשה כוללת מכירת מניות של משקיעים ותיקים או עובדים בשוק המשני ("סקנדרי") -  כלומר, החברה לא הנפיקה מניות חדשות והעסקה אינה מניבה לה כל הכנסות או רווחים. עם זאת לעובדים והמשקיעים, כאמור, הכסף יגיע ישירות מהמניות שיבחרו למכור.

בדומה לכל עסקת השקעה, גם עסקת סקנדרי מספקת אינדיקטור למחיר שמשקיעים מוכנים לשלם כעת כדי להחזיק במניותיה של החברה. העסקה משקפת לה שווי נמוך במעט מ-3.5 מיליארד דולר, השווי שבו הוערכה בסבב גיוס שהשלימה במרץ האחרון ועליו דיווחנו ב-tech12.

גורמים המעורים בפרטי העסקה מסרו ל-tech12 כי "בסבב הסקנדרי משתתפים משקיעים מסבב הגיוס האחרון של איטורו, שרצו להגדיל את ההחזקה שלהם בחברה. מבחינת החברה זה אירוע חיובי, שמייצר נזילות למשקיעים ולעובדים שלה בהווה ובעבר".

גורמים המעורים בפרטי העסקה מסרו ל-tech12 כי "בסבב הסקנדרי משתתפים משקיעים מסבב הגיוס האחרון של איטורו, שרצו להגדיל את ההחזקה שלהם בחברה. מבחינת החברה זה אירוע חיובי"

בסבב שהשלימה במרץ גייסה איטורו 250 מיליון דולר, על בסיס הסכם השקעה מראש (advance investment agreement) שנחתם ב-2021, והשתתפו בו, בין השאר, קרנות ההון סיכון SoftBank Vision Fund 2 ,ION Group ו-Velvet Sea Ventures, לצד כמה משקיעים ותיקים בחברה.

בהסכם השקעה מראש, המשקיעים משלמים מראש על מניות שיוקצו להם במועד מאוחר יותר, לעתים בדיסקאונט על מחירן במועד ההשקעה. על פי אותו הסכם, המשקיעים קיבלו אופציות שהומרו למניות של איטורו, רק לאחר שלא יצאה לפועל עסקת מיזוג ה-SPAC שעליה חתמה החברה.

לפני כשנה ביטלה איטורו את תוכניותיה לצאת להנפקה בנאסד"ק באמצעות מיזוג עם חברת הספאק האמריקאית Fintech V, לפי הסכם שבמקור שיקף לחברה הישראלית שווי של יותר מ-8 מיליארד דולר. הסכם המיזוג בוטל ביולי 2022, על רקע המגמה השלילית בשווקים וצניחת מניות הטכנולוגיה בשנה שעברה, ואיטורו נותרה חברה פרטית.

"שמרנו על המיקוד שלנו"

במזכר שנשלח היום לעובדי איטורו, ונחשף לראשונה באתר CNBC האמריקאי, כתב יוני אסיא, מנכ"ל ומייסד שותף של החברה: "כעסק שממשיך להפגין צמיחה בת-קיימא ורווחית, אנו נחשבים להזדמנות השקעה אטרקטיבית על ידי משקיעים רבים. עסקת סקנדרי זו תעניק לבעלי המניות הקיימים באיטורו ולעובדים ותיקים שיש להם אופציות מובנות, הזדמנות למכור חלק ממניותיהם לרוכשים אלה". 

אסיא ציין במזכר כי "זאת אינה הנפקת primary (ראשית) - כלומר, החברה לא מגייסת כסף, אלא זאת הזדמנות עבור כמה בעלי מניות ועובדים ותיקים לקבל מעט נזילות למניותיהם". בפנייתו ביקש אסיא מעובדים איטורו: "כמו תמיד, שמרו על סודיות ואל תשתפו אף פרט של העסקה הפוטנציאלית הזאת עם אף אחד. עובדים עם אופציות זכאיות יקבלו מייל עם פרטים נוספים".

יוני אסיא כתב היום לעובדים: "כעסק שממשיך להפגין צמיחה בת-קיימא ורווחית, אנו נחשבים להזדמנות השקעה אטרקטיבית על ידי משקיעים רבים"

במזכר לעובדי איטורו הציג אסיא כמה נתונים מעניינים על ביצועי העסקיים של החברה בתקופה האחרונה. לדבריו, "היו לנו ביצועים עסקיים חזקים במחצית הראשונה של השנה, שהניבו EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) של יותר מ-50 מיליון דולר. מספר החשבונות הממומנים (חשבונות מסחר פעילים בפלטפורמת איטורו) שלנו קרוב ל-3 מיליון, והנכסים המנוהלים אצלנו (AuA) הסתכמו ב-7.8 מיליארד דולר (נכון לסוף יוני 2023).

"ההתחלה החיובית הזאת של השנה נבעה מהעלייה בשוקי המניות (ביוני ראינו את נפח המסחר הגבוה ביותר במניות מאז 2021), נוסף על ההתאוששות בשוקי הקריפטו. כמו כן, שמרנו על המיקוד שלנו בעלויות כדי להבטיח צמיחה בת-קיימא ורווחית".