עינת גז ודובי פרנסס
עינת גז ודובי פרנסס. צילום: גבע טלמור וקרן 11 Group

עינת גז, היזמת והמנכ"לית של פאפאיה גלובל, הוציאה מוקדם יותר היום מכתב התראה למשקיע דובי פרנסס לפני הגשת תביעת לשון הרע. גז דורשת מפרנסס לפרסם התנצלות בכלי תקשורת, להימנע מפרסום נוסף אודותיה ולשלם לה את הסכום המרבי הקבוע בחוק בסך 620 אלף שקל. זאת בעקבות פרסומים שקריים, לטענתה, בהם טען כי סיכנה את כספי החברה בכך שהעבירה אותם לבנק SVB. לפי מכתב ההתראה כלל הכספים שייפסקו בתביעה, למקרה שתזכה, יועברו כתרומה למחאה ולמאבק על שמירת הדמוקרטיה.

 בינואר השנה צייצה גז כי החברה שייסדה קיבלה החלטה להוציא את כספיה מישראל בעקבות הרפורמות הצפויות בממשלה. "בעקבות ההצהרות של ראש הממשלה נתניהו כי הוא נחוש להעביר רפורמות שיפגעו בדמוקרטיה ובכלכלה, קיבלנו החלטה עסקית בחברת פאפאיה גלובל להוציא את כל כספי החברה מישראל. ברפורמה המתגבשת אין שום ודאות כי אנו יכולים לנהל פעילות כלכלית בינלאומית מישראל, זהו צעד עסקי כואב אך מתבקש".

גז הייתה הראשונה להודיע על צעד כזה והציוץ עורר סערה תקשורתית. דובי פרנסס, מייסד קרן Group11 ומשקיע בפאפיה, פרסם מאוחר יותר בחשבון הלינקדאין שלו פוסט בו יצא נגד הצעד של גז: "למנכ"ל/ית יש זכות מלאה לנהל את כספי החברה באיזה בנק שימצאו לנכון והבורד לרוב לא נדרש במעורבות בהחלטה כזו. אבל זה לא אומר שאפשר להשתמש בחשבון בנק ככלי מקח לניגוח ואמירה פוליטית".

בשבועות שחלפו מאז הציוץ של גז הצטרפו אליה עשרות מנכ"לים בתעשייה, חלקם בגלוי, רובם בדממה ולפי הערכות שונות מיליארדי דולרים הוצאו מהארץ מאז תחילת המחאה.

לפי מכתב ההתראה כלל הכספים שייפסקו בתביעה, למקרה שגז תזכה, יועברו כתרומה למחאה ולמאבק על שמירת הדמוקרטיה

היום כאמור נשלח מטעמה של עינת גז ע״י עו״ד רם זאן מכתב התראה לפני הגשת תביעת לשון הרע, בשל סדרת התבטאויות של פרנסס כנגד עינת גז. לפי המכתב, הדברים החלו ב-26.1 כאשר פרסמה גז בחשבון הטוויטר האישי  שלה ציוץ המודיע על החלטת פאפאיה גלובל להוציא את כספי ההשקעות מישראל אם הרפורמה תעבור כמתוכנן.

"העבירו מיליארדי דולרים"

כחודש וחצי לאחר מכן, עם קריסת SVB (סיליקון ואלי בנק - ה"ר), פרסם פרנסס פוסט שבו טען כי יש חברות שהן חדי קרן ישראליות שבראשם "יזמים/יות מאוד נחרצים וורבליים שהעבירו לשם מיליארדי דולרים לאחרונה כחלק ממהלך להוציא כספים מישראל בכדי להביע עמדה ולהלחם ברפורמה המהווה". ובכך, נטען, קשר את גז והמהלך שעשתה לקריסת הבנק.

באותו פוסט, שלימים נמחק מהרשת, פרנסס טען כי היא עודדה אחרים להוציא את כספם לבנק שקרס. כמו כן, טוענת גז, בראיון מאוחר יותר כינה פרנסס את אמירתה ״אומללה״ ואף טען כי היא לא התייעצה עם ״אף אחד״. בנוסף, במכתב ההתראה נטען כי פרנסס אינו חבר דירקטוריון בפאפאיה גלובל ולמרות טענותיו שההחלטות של גז גרמו להפסדים של משקיעיו, אותם כינה ״גברת כהן מחדרה״, במציאות הקרן כבר הרוויחה מהשקעתה בחברה ואף מכרה חלק מאחזקותיה ברווח גדול. 

ביוני נחשף ב-tech12 כי פרנסס חבר למשה פוגל, המקורב לנתניהו, וכי השניים נפגשים עם משקיעים מוסדיים ישראלים על מנת לקדם יוזמה להשקעות של מיליארדים ב-AI. פרנסס הכחיש אז את הפרסום.

טרם התקבלה תגובה מטעמו של פרנסס.