מחאת ההייטקיסטים ברחוב קפלן בתל אביב, ינואר 2023 (צילום: ליאור באקאלו)
מחאת ההייטקיסטים בתל אביב. המטרה העליונה היא "למנוע מלחמת אחים" | צילום: ליאור באקאלו

כחמישים בכירים בהייטק חתמו היום על מכתב פומבי לנשיא המדינה, יצחק הרצוג, ובו הם תומכים במתווה שהציע לרפורמה במערכת המשפט. יוזמי המכתב הם טל ברנוח מקרן Disruptive, מייסד ומנכ"ל Fiverr מיכה קאופמן ונשיא Wix ניר זוהר. בין היתר מדגישים החותמים כי התנגדותם לרפורמה כפי שהיא מקודמת כיום על ידי הממשלה אינה נובעת ממניעים פוליטיים, אלא כלכליים.

"אנו, החתומים מטה, מבקשים להודות לך על המאמצים הכבירים שאתה עושה מאז החל המשבר למנוע קרע ופילוג בעם", נפתח המכתב. "מאז החל תהליך החקיקה אותו מבקשת הממשלה להעביר, הביע ההייטק בישראל את התנגדותו הנחרצת למהלך זה לאור האפשרות שהמהלך יפגע אנושות ביכולתו של ההייטק להמשיך ולשמש קטר כלכלי וכתוצאה מזה תפגע כל כלכלתה של ישראל. יטעה מי שיחשוב שזו התנגדות פוליטית או כזו המעוניינת לקבע את המצב הקיים. ההייטק אינו הומוגני בדעותיו, נהפוך הוא, הוא פלורליסטי ומאחד תחתיו את כל קצוות החברה בישראל", נכתב בפניה לנשיא.

דב מורן  (צילום: ComigoTV , ויקיפדיה)
דב מורן מקרן גרוב. מחותמי המכתב | צילום: ComigoTV , ויקיפדיה

"למן תחילת המחאה עמדנו על הדרישה לעצור את תהליך החקיקה ובכך לאפשר הידברות, ארוכה ככל שתידרש, כדי ללבן את הסוגיות החוקתיות בהן מבקשת הממשלה לטפל באופן מעמיק, על-מנת שיהיה סיכוי להסכמות רחבות לגבי מהלכי החקיקה, המחוייבות לדעתנו כל עוד החקיקה עלולה לשנות את אופייה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לאור מגילת העצמאות.

מתוך המכתב: "יטעה מי שיחשוב שזו התנגדות פוליטית או כזו המעוניינת לקבע את המצב הקיים. ההייטק אינו הומוגני בדעותיו. הוא פלורליסטי ומאחד תחתיו את כל קצוות החברה בישראל"

"מתווה העם אותו הצגת, כבוד הנשיא, אינו מגלם את משאת נפשנו. הוא אינו התוצאה לה ייחלנו, אבל הוא נכון ונחוץ כמקשה אחת". כותבי המכתב מוסיפים שלמרות שהמתווה אינו מושלם המטרה החשובה מכל היא למנוע מלחמת אחים שלאחריה "יבוא חורבן כלכלי בלתי נמנע".

גיגי לוי (צילום: אור גפן)
חתום על המכתב. גיגי לוי-וייס מקרן NFX | צילום: אור גפן

פרסום המכתב מגיע על רקע הדיווחים על פגישה קרובה של הקואליציה שבה יעלה לדיון מתווה "מרוכך" סביב בחירת שופטים מחד, וקידום חקיקה מאסיבית בשאר המישורים, מאידך.

בין החתומים על המכתב נמצאים גם עדי סופר-תאני, מנכ"לית מטא ישראל; תומר בר-זאב נשיא Unity; שלמה דברת מוויולה קפיטל; אדם פישר מקרן Bessemer; ארז שחר מקרן קומרה קפיטל; זיו קופ מקרן O.G Venture Partners; גיגי לוי-וייס מקרן NFX; מנכ"ל Nice ברק עילם; מייסד מלאנוקס אייל ולדמן; זהר לבקוביץ; דב מורן מקרן גרוב ועוד.