אנדי ג'סי מנכ"ל אמזון ומארק צוקרברג מנכ"ל מטא (צילום: DFree; Frederic Legrand - COMEO, shutterstock)
אנדי ג'סי ומארק צוקרברג. לא גל שני אלא גל מתמשך | צילום: DFree; Frederic Legrand - COMEO, shutterstock

בינואר, אחרי גל פיטורים מאסיבי אצל ענקיות הטק, כתבתי כאן שהפיטורים נעשו בפינצטה, שהמספרים מינורים יחסית להיקף הגיוסים של השנתיים האחרונות ושייתכן מאוד שיהיה גל נוסף. היום, אחרי סבב נוסף במטא והכרזה של אמזון אתמול על פיטורי 9,000 איש נוספים, נראה שצדקתי ושזה בדיוק מה שמתרחש כעת. 

אל הודעות הפיטורים של מטא ואמזון צריך לצרף גם את אפל שאמנם לא פיטרה, לא היום ולא בתחילת השנה, אבל הודיעה על צמצום גיוסים עתידיים ושאר הוצאות.

האירועים האחרונים מחדדים הבנה חשובה - לא מדובר כאן בגל שני, אלא בהמשך של אותו סבב פיטורים שהחל לפני חודשים ספורים. וזה לא רק עניין של סמנטיקה. מארק צוקרברג הציג את הפיטורים הטריים בשבוע שעבר כ"המשך של שנת היעילות", עליה הכריז מוקדם יותר ואנדי ג'סי, מנכ"ל אמזון, הסביר בפרוטרוט שהפיטורים של היום הם בעצם אותם פיטורים מקודם.

"חלקכם בוודאי תוהים מדוע לא הכרזנו על הצמצומים האלה יחד עם הצמצומים של לפני חודשיים", כתב ג'סי במכתב לעובדים, "התשובה הפשוטה היא שלא כל הצוותים סיימו לבצע את ההערכות שלהם בסוף הסתיו". הוא הוסיף והסביר גם שהסבב הנוכחי יסתיים רק בסוף אפריל, אחרי שבצוותים יחליטו בדיוק אילו תפקידים לצמצם. אבל בזאת לא תמה הסאגה, ג'סי כתב גם ש"בהינתן חוסר הוודאות הנוכחי בכלכלה", החברה בחרה לייעל (ג'סי השתמש במושג המעורפל streamlined במכתב) את העלות והיקף כוח האדם שלה.

לא צריך דוקטורט בספרות בשביל להבין את הסאב-טקסט של מנכ"ל אמזון - חוסר ודאות רע לחברה, צפו פגיעה נוספת. יתרה מכך, המסקנה שעולה מאירועי השבוע האחרון היא שצריך לחשוב על צמצומים בטק כעל מציאות מתמשכת בעתיד הקרוב, לא כעל גל  

אם אחרי ההודעה של מטא השוק הגיב בעליות קלות במניה, הרי שההודעה של אמזון פגשה את המשקיעים קצת פחות אופטימיים, ואיבדה אחוז ורבע במסחר. לא צריך דוקטורט בספרות בשביל להבין את הסאב-טקסט של ג'סי - חוסר ודאות רע לחברה, צפו פגיעה נוספת. יתרה מכך, המסקנה שעולה מאירועי השבוע האחרון היא שצריך לחשוב על צמצומים בטק כעל מציאות מתמשכת בעתיד הקרוב, לא כעל גל כזה או אחר.

זה לא אומר שלא יהיו מוצרים חדשים או הזדמנויות לחדשנות, גם אם נראה כרגע שרובן ככולן מפוקסות ChatGTP ונגזרותיו. המכתבים לעובדים שמלווים את סבבי הקיצוצים הללו מיועדים כמובן למשקיעים ובעלי המניות לא פחות משהם מיועדים לעובדי לחברה והמסר הוא פשוט - תנו לנו לגיטימציה לפטר תוך כדי תנועה.