פט גלסינגר (צילום: Kim Kulish/Corbis via Getty Images)
פט גלסינגר. המהלך מתבצע על רקע ההאטה בשוק | צילום: Kim Kulish/Corbis via Getty Images

אינטל מתכננת קיצוץ של אלפי עובדים מכח האדם שלה, כך לפי דיווח של בלומברג. במחלקות מסוימות, כגון שיווק ומכירות, הקיצוץ יגיע עד לחמישית מכוח האדם. על פי הדיווח, מדובר באלפי אנשים מתוך סך הכל 114 אלף עובדי החברה, ומקור מהלך הקיצוץ היא ההאטה בשוק המחשבים הפרטיים. ביולי האחרון, נזכיר, החברה דיווחה על דו"חות הרבעון השני, החמיצה את תחזיות האנליסטים וחתכה את תחזיות הרווח להמשך השנה. עוד הודיעה החברה על דחיית ההנפקה המתוכננת של מובילאיי, מתוך הבנה שהשוק כעת אינו מתאים להנפקות ענק.

הסיבות להאטה ברכישת מחשבים מגוונות: ראשית, החזרה למשרדים ולבתי הספר גורמת להאטה ברכישת מחשבים מול תקופת הסגרים. שנית, האינפלציה וההאטה הכלכלית. שלישית, משבר שרשרת האספקה כתוצאה מהקונפליקט באוקראינה.

בישראל אינטל נחשבת למעסיקה הגדולה בהייטק הישראלי, עם כ-14 אלף עובדים במספר מרכזי פיתוח וייצור של שבבים. החברה גם רוכשת פעילה של סטארט אפים ורכשה לאחרונה למשל את גרנולייט ב-650 מיליון דולר. ממש אתמול התפרסם כי אינטל החליטה לפטר כ-90 עובדים מהסטארטאפ הבאנה-לאבס, עוד רכישת ענק שלה בישראל.

אנחנו נמצאים בתקופת "חורף" לתעשיית השבבים מה שמתבטא גם במחירי המניות של שחקניות אחרות כמו אנבידיה ו-AMD שצנחו בעשרות אחוזים בחודשים האחרונים. החברות האלו משופעות גם מהגבלות סחר שממשל ביידין מתכוון להשית עליהם מול סין.