אביגדור וילנץ (צילום: אייל טואג, יחצ)
אביגדור וילנץ, מייסד הבאנה לאבס | צילום: אייל טואג, יחצ

חברת הבאנה לאבס (Habana Labs) הישראלית של אביגדור וילנץ, שנרכשה על ידי אינטל ב-2019, מפטרת עשרות עובדים, כ-10% מכוח העבודה שלה. החברה, שממשיכה לפעול כחטיבה עצמאית בתוך אינטל, קיבלה את ההחלטה באופן עצמאי ולא כהנחיה מצידה של חברת האם אינטל. הפיטורים באים לאחר תקופה ארוכה שבה הבאנה עשתה מאמצי גיוס ניכרים של אנשי פיתוח מול החברות המתחרות בישראל.

השבבים שמפתחת הבאנה מתמודדים בשוק שבבי הבינה המלאכותית, כשהמתחרה העיקרית היא חברת אנבידיה (Nvidia) ולצידה אמזון (AWS), גוגל וחברות נוספות. בחודש מאי החברה הציגה סדרה חדשה של מעבדים שמדגימים לדבריה עדיפות טכנולוגית על פני המתחרות, ואולם נתח השוק שלה עדיין אינו משמעותי.

הבאנה לאבס הוקמה ב-2016 ביוזמת היזם הסדרתי אביגדור וילנץ ששימש בתפקיד היו"ר, והמייסדים שלה - המנכ"ל דוד דהן וסמנכ״ל הטכנולוגיות רן חלוץ. אינטל השקיעה בהבאנה ובדצמבר 2019 רכשה אותה ב-2 מיליארד דולר בציפייה שתסייע לה לחדור לשוק מעבדי ה-AI לחוות שרתים, שצומח במהירות. לאינטל יש מוצרים שמתחרים באותו שוק של הבאנה ולא ברור אם היא מעוניינת להמשיך להריץ מוצרים מתחרים במקביל.

דוברות אינטל מסרה: "הבאנה לאבס בוחנת ומעדכנת מדי פעם את המיקודים הטכנים והעיסקיים שלה כדי להתאים למציאות העסקית העדכנית ולהמשיך ולשפר את התחרותיות. כחלק מהתהליכים האלו מתבצעות מפעם לפעם התאמות במצבת העובדים והאיזון בין דיסציפלינות שונות. זהו תהליך רגיל המתרחש כל הזמן ומאפשר להבאנה להמשיך ולפתח מוצרים ופתרונות אטרקטיבים ותחרותיים."