משרד הייטק (צילום: Monkey Business Images, shutterstock)
משרד הייטק, אילוסטרציה | צילום: Monkey Business Images, shutterstock

החל מחודש פברואר השנה החלה ירידה עקבית במספר המשרות הפנויות בענף ההייטק. היום מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים נוספים שמבשרים על המשך המגמה: בחודשים מאי-יולי פורסמו כ-15 אלף משרות למשרות טכנולוגיות של מהנדסים הכוללות מהנדסי מחשבים, חשמל, תעשייה וניהול ועוד – ירידה של 8% לעומת החודשים אפריל-יוני. מתוך המשרות הללו, מספר המשרות הפנויות למפתחי תוכנה עמד על כ-10,100 משרות - ירידה של 11%.

לעומת זאת בכלל המשק לא נרשמת מגמה זהה לזו שמתחוללת בהייטק ומספר המשרות הפנויות נשאר כמעט ללא שינוי: ביולי היו כ-148 אלף משרות פתוחות לעומת כ-150 אלף בחודש יוני.

הנתון על הירידה במשרות הפנויות בתעשייה שמונה חודשים ברציפות אינו עומד לבדו; מצטרפות אליו ידיעות על פיטורים של אלפי עובדים בסטארטאפים, חדי קרן ובחברות שהונפקו. שילוב השניים אולי לא מתבטא בינתיים בתורים ארוכים בלשכת התעסוקה, אבל כן מצביע על שינוי במאזן הכוחות של העובדים והמעסיקים.

הלמ"ס פרסמה בתחילת אוגוסט נתונים לפיהם השכר הממוצע בהייטק ירד בכ-10% בתוך חודשיים, ממרץ עד יוני, נתונים אלה מחזקים את ההערכות שגם אם עובדים שפוטרו מוצאים עבודה בקלות יחסי, התנאים פחות טובים.