קורקינט נטוש של בירד (צילום: eddie-hernandez.com, שאטרסטוק)
קורקינט של בירד. ביצעה גם הערכת יתר להכנסותיה בשנתיים האחרונות | צילום: eddie-hernandez.com, שאטרסטוק

חברת הקורקינטים השיתופיים בירד (Bird) מצויה כבר תקופה במשבר עמוק, וכעת היא מזהירה כי לא בטוח שתצליח לצאת ממנו: החברה הוסיפה אזהרה לגבי עתידה לתוצאותיה לרבעון השלישי של 2022, לפיה "ללא מימון נוסף (...) ייתכן ש[החברה] תידרש לצמצם או להפסיק חלק או את כל הפעילויות בשביל להפחית עלויות או לפנות להגנת הליכי חדלות פרעון".

בירד פרסמה דוחות לא מבוקרים לרבעון שהסתיים ב-30 בספטמבר, שהראו עלייה של 19% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ל-73 מיליון דולר ועל צמצום ההפסד מ-42.1 מיליון דולר ל-9.8 מיליון. החברה סגרה את הרבעון עם תזרים מזומנים חופשי של 38.5 מיליון דולר, והצהירה כי ללא מימון נוסף לא בטוח שהסכום יספיק לכיסוי התחייבויותיה ל-12 החודשים הבאים.

לפי הצהרת החברה שנלוותה לתוצאות, אם היא לא תצליח לגייס הון נוסף או לייצר תזרימי מזומנים נדרשים להרחבת הפעילות ולהשקעה בחדשנות מתמשכת - היא עשויה להידרש לצמצום או הפסקת חלק או את כל פעילותה.

מנציגות בירד בישראל טרם התקבלה תגובה לבקשת tech12 להתייחסות לדיווח החברה הבינלאומית.

הדוחות והאזהרה שנלוותה להן פורסמו שעות ספורות לאחר שבירד דיווחה לרשות ניירות ערך האמריקאית ה-SEC כי ביצעה הערכת יתר של הכנסותיה מנסיעות שיתופיות בקורקינטים בשנתיים האחרונות. לפי הדיווח, החברה ערבבה בין יתרות בחשבונות המשתמשים ובין תשלומים בפועל עבור נסיעות. סמנכ"ל הכספים של בירד בן לו מסר לטקראנץ' שמערכות ה-IT של החברה לא זיהו חלק מתשלומים כושלים בסיום נסיעות של משתמשים.

הגילוי בדבר הטעות בסיווג ההכנסות נוגע לדוחות שפרסמה בירד עבור כל השנים 2020 ו-2021. לפי הצהרות החברה, הטעות התגלתה במסגרת העבודה על דוחות הרבעון האחרון שהסתיים בספטמבר. החברה צפויה להציג את התיקונים לגבי ההכנסות במסגרת תוצאות הרבעון האחרון של 2022.

בירד הונפקה לציבור בנובמבר 2021 בעסקת ספאק שהעריכה את שווי החברה ב-2.3 מיליארד דולר. כיום עומד שווי השוק של בירד (BRDS) על כ-104 מיליון דולר - ירידה של 94% משוויה מתחילת השנה. ביום המסחר האחרון איבדה מניית בירד יותר מ-15%.

באוקטובר האחרון הודיעה בירד על הפסקת פעילותה בגרמניה, שוודיה ונורווגיה ועל צמצום הפעילות בכמה עשרות שווקים קטנים עד בינוניים בארה"ב ובמדינות EMEA. החברה אף חוותה שינוי ניהולי לאחר שמייסד בירד טראוויס ואנדרזאנדן פרש מתפקידו כנשיא החברה ולאחר מכן מתפקידו כמנכ"ל והוחלף בידי שיין טורצ'יאנה.