אילון מאסק (צילום: getty images)
אילון מאסק. מאז שרכש את טוויטר, כ-75% מהעובדים פוטרו או עזבו מרצונם | צילום: getty images

אחרי חודשיים של המתנה, חלק ממפוטרי טוויטר מתחילים לקבל את הסכמי הפיצויים שהובטחו להם. כעת הם יצטרכו להחליט אם לחתום על ההסכמים, שכוללים הרבה מאוד סעיפים שרבים מהם נראים בעייתיים, או לתבוע את טוויטר במטרה לקבל סכומים נוספים.

מאז שאילון מאסק רכש את טוויטר, כ-75% מהעובדים פוטרו או עזבו מרצונם. רבים עזבו לאחר שהובטחה להם חבילת פיצויים של מספר חודשי עבודה, אך עובדים שפוטרו בסבב הראשון של גל הפיטורים חיכו למעלה מחודשיים לקבל את הסכם הפיצויים שלהם.

ליסה בלום, עורכת דין שמייצגת רבים מהעובדים המפוטרים בטוויטר, תיארה את ההסכם שהעובדים קיבלו כעת בחשבון הטוויטר האישי שלה. לדבריה, נראה שמטרת ההסכם היא להשתיק את העובדים לכל החיים. הם נדרשים, לדבריה, לוותר על כל זכות לתבוע את טוויטר בעתיד, ואסור יהיה להם לעזור או להעיד בכל תביעה של עובד אחר נגד טוויטר.

 בלום התפרסמה כמי שייצגה את הנשים שהתלוננו על הטרדה מינית נגד המנחה האמריקאי המפורסם ביל אוריילי, וגם ייצגה כמה מהמתלוננות נגד דונלד טראמפ. היא אף הייתה עורכת הדין של הארווי ויינשטיין, והואשמה כי ניסתה להציע לעיתונאים שסיקרו את הפרשה תחקירים משלה על המתלוננות. היא התפטרה מתפקידה כמייצגת של וינשטיין לאחר מכן.

עו"ד ליסה בלום  (צילום: 	David Dee Delgado / Stringer, getty images)
עו"ד ליסה בלום.״אם היית קורבן של אפליית גיל, ואתה מעוניין להעיד במשפט של עובד אחר - זה לא אפשרי" | צילום: David Dee Delgado / Stringer, getty images

״אם היית קורבן של אפליית גיל, ואתה מעוניין להעיד במשפט של עובד אחר, אתה לא תוכל לעשות זאת תחת ההסכם הזה״, אומרת בלום. ״עורכי דין כמוני בדרך כלל נמצאים שם בחוץ, מתחננים בפני עובדים שייתנו לנו עדות אמיתית לעזור ללקוחות שלנו. ההסכם הזה יפגע קשות ביכולת שלנו להשיג צדק מול טוויטר. ממה החברה הזו כל כך מפחדת?״. לדבריה, עובדים רבים שפונים אליה מבקשים לדחות את הסכם הפיצויים שהוצע להם.

 

כחלק מתנאי ההסכם העובדים יוכלו לקבל חודש אחד של משכורת כפיצויים, רחוק מההבטחות של מאסק על שלושה חודשי פיצויים. לשם השוואה, מפוטרי פייסבוק קיבלו 6 חודשי משכורת פיצויים. בביזנס אינסיידר דיברו עם מספר עובדים שקיבלו את הסכם הפיצויים, והחליטו לא לחתום עליו. אחד סיפר כי אם ההסכם היה מגיע מוקדם יותר, הוא אולי היה שוקל לחתום. ״תתארו לעצמכם מה זה לחכות כל כך הרבה זמן להסכם", אמר העובד. נודע שמספר עובדים מתחילים כעת לארגן תביעות משותפות נגד טוויטר.