מניית דיסני (אילוסטרציה: IgorGolovniov, shutterstock)
מדדים בירידה. דיסני היא המניה עם הביצועים החלשים במדד הדאו בחצי השנה האחרונה | אילוסטרציה: IgorGolovniov, shutterstock

שימוש בקלישאה השחוקה של רכבת הרים הוא בלתי נמנע במקרה של דיסני. אחרי פרסום הדוח החיובי של דיסני לרבעון השני המניה חוותה עלייה זמנית של כמעט 4%, אבל תמונת טרום המסחר היום נראית כבר אחרת עם ירידה של 5%. זו אינה רעידת אדמה בימים אדומים, שלא לומר שבועות אדומים, שעוברים על הבורסות. ועם זאת המניה של דיסני נחתכה בכמעט 50% מאז השיא במרץ שנה שעברה – אז מחירה היה כמעט 200 דולר.

לפי טרום המסחר היום (חמישי) בוולסטריט, המניה של החברה יורדת מתחת ל-100 דולר, מקום שהיא לא הייתה בו מאז אפריל 2020 בשיאם של סגרי הקורונה והשבתת כל פעילות הפארקים והקרנות של סרטים של החברה. יותר נמוך מזה היה רק במרץ 2020, כאשר מחיר המניה הגיע ל-85 דולר. דיסני היא אחת המניות עם הביצועים הכי פחות טובים במדד הדאו בחצי השנה האחרונה.

הדוח של דיסני דווקא חיובי – אחרי ההתרסקות של נטפליקס ודיווח על ירידה במספר המשתמשים בשירות בפעם הראשונה מזה עשר שנים, כל העיניים נשאו לכיוון שירות הסטרימינג דיסני פלוס. ובכן, דיסני הצליחה במקום שבו נטפליקס נכשלה והוסיפה לשירות עוד 7.9 מיליון מינויים חדשים, הרבה מעל הציפייה של 4.5 מיליון, ובסך הכל יש לדיסני פלוס כמעט 138 מיליון מנויים. בנוסף, ההכנסה הממוצעת למשתמש בדיסני פלוס (ARPU) עלתה ב-5% ל-6.32 דולר.

דיסני החמיצה את התחזיות: הכנסות של 19.25 מיליארד דולר, לעומת הצפי ל-20.11 מיליארד ורווח למניה של 1.08 דולר, החמצה נוספת לעומת התחתיות של 1.17 דולר

לעומת זאת, דיסני החמיצה את התחזיות להכנסות והרווח למניה. הכנסות של 19.25 מיליארד דולר, לעומת הצפי ל-20.11 מיליארד ורווח למניה של 1.08 דולר, החמצה נוספת לעומת התחתיות של 1.17 דולר.

הפארקים הניבו הכנסות בגובה של 6.7 מיליארד דולר, כמעט כפול מהרבעון המקביל אשתקד והגידול הזה מיוחס לגידול במספר הכניסות למתחמי הפארקים, הזמנות במלונות ואוניות הקרוז, העלייה במחירי הכניסה, גידול בהוצאות על מזון, משקאות ומרצ'נדייז. עם זאת, מספר המבקרים מחו"ל בפארקים לא חזר לרמתו לפני המגיפה, אז הם היוו כ-20% מכלל המבקרים. בעיה נוספת בחטיבת הפארקים היא שלא כל הפארקים חזרו לפעילות מלאה, בעיקר הפארקים בהונג קונג ושנחאי שנסגרו לאור עליות מקומיות במספר החולים בקורונה.

דיסני מתחה ביקורת על חוק חדש המכונה "אל תגידו גיי", שאוסר לשוחח על מיניות ומגדר במוסדות החינוך עד כיתה ג' והוא מאפשר להורים לתבוע את הרשויות בגין הפרה שלו

שתי שאלות ימשיכו לרחף מעל דיסני ברבעונים הבאים, הראשונה והמלחיצה פחות היא המאבק המתמשך מול מושל פלורידה, רון דה סנטיס. בקצרה, דיסני מתחה ביקורת על חוק חדש המכונה "אל תגידו גיי", שאוסר לשוחח על מיניות ומגדר במוסדות החינוך עד כיתה ג' והוא מאפשר להורים לתבוע את הרשויות בגין הפרה שלו. דה סנטיס, שמסומן כמתמודד אפשרי לבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2024, ובית המחוקקים של פלורידה אישר לפרק את מחוז רידי קריק המיוחד שהוקם לטובת הפארקים של דיסני ובכך לשלול מהחברה הטבות מס אדירות.

סימן שאלה מדאיג יותר הוא האינפלציה ועד כמה משקי הבית יבחרו לקצץ בהוצאות כדי להתמודד עם מדד המחירים הגואה. עבור דיסני, שהמוצרים שלה הם מוצרי מותרות יקרים, בעיקר הפארקים ואוניות הקרוז. אינפלציה גבוהה יכולה להשפיע באופן ישיר על הכנסות החברה.