ביקור במפעלי פוקסקון שבסין (מתוך: נייטליין, ABC) (צילום: צילום מסך, רשת ABC)
מפעל של פוקסקון. מחפש להתרחב לשווקים חדשים | צילום: צילום מסך, רשת ABC

Foxconn מקיימת מגעים עם ממשלת ערב הסעודית להקמת מפעל במדינה בעלות של 9 מיליארד דולר, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. על רקע המתיחות ביחסי ארה"ב-סין, ענקית האלקטרוניקה מטיוואן, הידועה כיצרנית המרכזית של מכשירי האייפון עבור אפל, מחפשת הזדמנויות לגיוון הפריסה הגיאוגרפית של אתרי הייצור שלה באמצעות הקמת מפעלים בזירות חדשות.

לפי הדיווח, שמבוסס על מקורות שנותרו אנונימיים (יודגש כי גם פוקסקון וגם ממשלת ערב הסעודית לא הגיבו לפרסום), המפעל צפוי לייצר מיקרו-שבבים, רכיבים עבור רכבים חשמליים ומוצרי אלקטרוניקה נוספים דוגמת מסכים. פוקסקון מציעה להקים את המפעל בעיר ניאום, במסגרת הפרויקט להקמת העיר החדשנית של ערב הסעודית לחופי הים האדום. במקביל מקיימת פוקסקון מגעים גם עם איחוד האמירויות ובוחנת אפשרות להקמת המפעל שם.

בערב הסעודית מעוניינים שפוקסקון תייעד לפחות שני שליש מהייצור במפעל שתקים במדינה לשרשרת האספקה הקיימת של פוקסקון, על מנת להבטיח קיום של קונים ורווחיות למהלך. הקמת מתקן הייצור צפויה להשתלם לשני הצדדים: בעוד שפוקסקון מחפשת תמריצים פיננסיים ומיסויים עבור צריכת אנרגיה ומים לטובת פעילות הייצור, הממלכה הסעודית מבקשת לגוון את הכלכלה המקומית ולהפחית את התלות בנפט כמקור הכנסה עיקרי.

בשנים האחרונות ביצעה פוקסקון מספר מהלכים לכניסה לתחום הייצור עבור תעשיית הרכבים החשמליים (EV) וכבר בשנה שעברה הכריזה החברה על כוונות ליזום פרוייקטים עתידיים במזרח התיכון. ההתרחבות הגיאוגרפית הינה צעד משמעותי עבור פעילות החברה, שבימים האחרונים סובלת משיבושים בייצור בעקבות התפרצות קורונה במפעלי הייצור עבור אפל בשנזן, סין.