הפגנה על מאבק במשבר האקלים (צילום: Pierre Banoori, שאטרסטוק)
הפגנה בהולנד נגד מיעוט הצעדים למלחמה במשבר האקלים, ב-2019. כללים חדשים | צילום: Pierre Banoori, שאטרסטוק

רשות ניירות ערך האמריקאית ה-SEC מקדמת כללים חדשים שיחייבו חברות ציבוריות בגילוי תקופתי למשקיעים על סיכוני אקלים, כך הודיעה הרשות בתחילת השבוע. הכללים מבקשים לחייב חברות לדווח על סיכוני אקלים שעשויים להשפיע מהותית על העסקים, התוצאות התפעוליות או מצבן הפיננסי. המידע שיידרש בגילוי צפוי לכלול גם דיווח אודות פליטת גזי חממה, שלפי ה-SEC הפכו למדד נפוץ לחשיפה לסיכוני אקלים.

השינויים המוצעים יידרשו מהחברות לדווח כיצד הן מנהלות סיכוני אקלים, איך אילו עשויים להשפיע בטווחי הזמן הקצר, הבינוני והרחוק וכן את השפעתם העתידית על הדוחות הכספיים, האסטרטגיה והתחזיות לעתיד.

הכללים החדשים, לכשיאושרו, יחייבו חברות לספק מידע על פליט ישירה של גזי חממה (GHG) וכן על פליטה עקיפה כתוצאה מחשמל או משימוש בצורות אחרות של אנרגיה. חלק מהחברות אף יתבקשו לספק מידע על פליטת גזי חממה מפעילות בשרשרת הערך שלהן.

לדברי יו"ר ה-SEC גארי גנסלר, הדרישות החדשות יספרו מידע עקבי ובר-השוואה למשקיעים ויספקו לחברות קווים מנחים לאופן היעיל והברור להצגת מידע על סיכוני האקלים שלהן למשקיעים

בהודעה שפרסמה הרשות, בירך יו"ר ה-SEC גארי גנסלר על ההצעה לניסוח הדרישות החדשות. לדבריו, הן יספקו מידע עקבי ובר-השוואה למשקיעים ויספקו לחברות קווים מנחים לאופן היעיל והברור בו הן יוכלו להציג את המידע לדרישות המשקיעים.

הצעת ה-SEC מבקשת לבצע סטנדרטיזציה בתחום סיכוני האקלים, בעת שכיום רק חלק מהחברות הציבוריות בארה"ב מספקות מידע חלקי על סיכוני האקלים בדוחות שלהן. לפי The Verge, כשליש מהחברות כבר חושפות לפחות חלק מהפליטות או סיכוני האקלים שלהן בדוחות שנתיים, אך ללא כללים אחידים קשה למשקיעים להשוות בין ההשפעות הסביבתיות של החברות השונות.