NFT מתורגמת (עיבוד: FT Montage)
דמויות NFT מצליחות. "NFT הייתה בועה שהתפוצצה וזה לא יקרה שוב" | עיבוד: FT Montage

יוצריהם של אוספי ה־NFT המצליחים ביותר מגיבים לנפילה בערך הקריפטו והנכסים הדיגיטליים על ידי חיפוש ערוצי הכנסה חדשים, ומנסים בין היתר להשתמש בדמויות המצוירות שלהם כדי למכור מוצרים בעולם האמיתי ולהקים אימפריות בידוריות.

הפריטים הדיגיטליים הידועים בשם NFT פרצו לתודעה התרבותית הציבורית בשנה שעברה כשאנשים החלו לחטוף אוספים של חיות, ובהם Bored Ape Yacht Club, Cool Cats ו־Pudgy Penguins. חסויות של סלבריטאים וגל של התלהבות ברשתות החברתיות עודדו אנשים להשקיע מיליארדי דולרים ברכישת NFTים מבורסות כמו OpenSea.

אבל השוק נמצא בצניחה מאז אפריל בעקבות מכירה המונית של מטבעות בשוק הקריפטו הכללי, שעבר טלטלה. זאת בגלל שורה של שערוריות מתוקשרות, כמו ההתרסקות של בורסת הקריפטו FTX ושל המטבע היציב TerraUSD במאי.

בין ינואר למרץ 2022, נרכשו פריטי NFT ביותר מ־19 מיליארד דולר – יותר ממחצית המכירות שהתבצעו לאורך כל השנה (בשווי כולל של 36 מיליארד דולר), כך לפי Chainalysis. מאז מרץ, ההוצאה החודשית על פריטי NFT צנחה ביותר מ־87%, עד שבנובמבר היא עמדה על מעט יותר מ־442 מיליון דולר בסך הכול.

בין ינואר למרץ 2022, נרכשו פריטי NFT ביותר מ־19 מיליארד דולר – יותר ממחצית המכירות שהתבצעו לאורך כל השנה (בשווי כולל של 36 מיליארד דולר). מאז מרץ, ההוצאה החודשית על פריטי NFT צנחה ביותר מ־87%, עד שבנובמבר היא עמדה על מעט יותר מ־442 מיליון דולר בסך הכול

מספר קוני ומוכרי ה־NFT הפעילים ירד למעט יותר משליש בהשוואה לשיאו בינואר 2022. וגם "מטביעים" הרבה פחות NFTים - מספר ה־NFTים החדשים בבלוקצ'יין אתריום ירד בכמעט 60%, כך לפי קבוצת המחקר Nansen.

ולכן יוצרי אוספי ה־NFT הפופולריים נאלצו לחפש דרכים להרחיב את המותג שלהם להשקעות בעולם האמיתי. כמו מכירה של מוצרים שאינם מתבססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין, שבה תיעוד העסקאות נשמר ביומן דיגיטלי מבוזר.

"אם המכירות לא צפויות, לא עקביות ולא מייצרות הכנסה קבועה, אז צריך להבין איך לגוון את ערוצי ההכנסה ולהתרחב", אמר דרו אוסטין, ממייסדי Knights of Degen, פרויקט NFT בתמה של ספורט ואחד המשקיעים בקבוצת הקריפטו WAGMI United, שקנתה השנה את מועדון הכדורגל האנגלי קרולי טאון.

חלק מהאנליסטים מסופקים שיוצרי ה־NFT יצליחו להקים עסקים משגשגים מעבר למכירה של אמנות דיגיטלית. "המודל הבסיסי של ה־NFTים לא עבד", אמרה קלייר אנדרס מ־Enders Analysis. "זאת הייתה בועה שהתפוצצה וזה לא יקרה שוב".

בובות של Pudgy Penguins (צילום: Pudgy Penguins, FT)
Pudgy Penguins. "לכל דור היה קניין רוחני פינגוויני גדול משלו" | צילום: Pudgy Penguins, FT

פרויקט ה־NFT המוביל Doodles העסיק לאחרונה את המוזיקאי והמפיק פארל ויליאמס בתפקיד סמנכ"ל המותג, והוא השתמש במוזיקה שלו כדי להפיק אנימציות חיות של דמויות Doddles. החברה עובדת עכשיו על סדרת וידאו ועל אלבום.

"אנחנו נכנסים לסביבה כלכלית קצת יותר אטית בשנתיים הבאות, ומה שבאמת מצליח בתקופות כאלה הוא בידור", אמר ג'וליאן הולגווין, מנכ"ל Doodles. "אמנם תחום הבידור רווי מאוד ותשומת הלב של הצרכנים מפוצלת, אבל אנחנו יכולים לבנות סיפורים מעולים באמת שאנשים יתחברו אליהם. סיפורים שיעלו להם חיוך על הפנים".

הולגווין, נשיא בילבורד לשעבר, השתמש בקשריו בתעשיית המוזיקה כדי לחבור לאמנים מפורסמים במטרה לגוון את הקניין הרוחני של גוגל ולהכניס אותה לתחום האירועים, לסטרימינג של מוזיקה ולמרצ'נדייז פיזי.

גם הפרויקט Pudgy Penguins חותם לאחרונה על ייצור צעצועים חמודים וספרי ילדים המבוססים על ה־NFTים שלו, זאת במטרה להעביר חלק מהרווחים למחזיקי האסימונים. זהו אחד האוספים המעטים שמחיר ה־NFT הממוצע שלהם זינק, ואחרי עלייה של פי שלושה הוא עומד בדצמבר על 5,700 דולר בערך.

מספר קוני ומוכרי ה־NFT הפעילים ירד למעט יותר משליש בהשוואה לשיאו בינואר 2022. וגם "מטביעים" הרבה פחות NFTים - מספר ה־NFTים החדשים בבלוקצ'יין אתריום ירד בכמעט 60%

"לכל דור היה קניין רוחני פינגוויני גדול משלו, החל מ'פינגוּ' עבור ב'קלאב פינגווין' ועד 'תזיזו ת'רגליים'. לדור הבא של הפינגווינים הגדולים יש הזדמנות אדירה לפלוש לא רק למטאוורס, אלא גם לעולם האמיתי", אמר לוקה שנצלר, מנכ"ל Pudgy Penguins.

הגישה של Knights of Degen, לעומת זאת, היא לירות לכל הכיוונים, והשקעותיה של החברה כוללות בין היתר קבוצת פוטבול מהמיינור ליג בארה"ב, מפגשים נוצצים עם סלבריטאים, בירת IPA וליין של רטבים מבוססי וודקה שיושק בקרוב.

החברה אמרה שהיא שואבת השראה מהמודל העסקי של דיסני. "דיסני התחילו עם מיקי מאוס, ומשם הם בנו את הפארקים, המופעים, הסרטים, המרצ'נדייז, הצעצועים, המון דברים שונים. אנחנו רוצים בעצם להתקדם במסלול דומה", אמר אוסטין.

Yuga Labs, חברת האם של כמה מאוספי ה־NFT הפופולריים ביותר, כמו Bored Ape Yacht Club, CryptoPunks ו־Meebits, עומדת להשיק מגוון של מוצרים המתבססים על תכנים מהמותגים השונים שלה.


קרדיט: hillboddy NFT dashboard on Dune


Yuga מוסרת את זכויות הקניין הרוחני יחד עם האסימונים שהיא מוכרת, מה שאומר שבעלי ה־NFTים יוכלו להשתמש בתמונות המקושרות לאסימונים שלהם איך שהם רוצים ללא ידיעת או רשות החברה. כפועל יוצא מוקמים כעת שפע של עסקים המבוססים על מוצרי Yuga: ממסעדת המבורגרים ועד לתליוני "טיפאני" בהתאמה אישית.

"מהיום הראשון אנו מעצימים את חברי הקהילה ומעודדים אותם להשתמש בקניין הרוחני שהם קיבלו יחד עם ה־Ape שלהם למטרות מסחריות. כמעט מיד התחלנו לראות את ה'קופים' מופיעים על רטבים חריפים, משאיות מזון, בקליפים לשירים ועוד. הביזור של הקניין הרוחני הוא כלי חזק לפיתוח קהילה", אמרו ב־Yuga Labs.

החברה היא אחת המרוויחות הגדולות ביותר מהעלייה בהתעניינות ב־NFT בשנה שעברה. היא גייסה 450 מיליון דולר בסבב שהובילה אנדריסן הורוביץ, וקיבלה מאנדריסן הערכת שווי של 4 מיליארד דולר בתחילת השנה. באפריל הרוויחה Yuga Labs 300 מיליון דולר על ידי מכירת "שטרות קניין" של 55,000 חלקות אדמה וירטואליות ב־Otherside, משחק המטאוורס שהיא עומדת להוציא.

אוסף הקרקעות של Otherside עודו אחד הנסחרים ביותר בבורסת OpenSea, אבל המחיר הממוצע של שטרות הקניין ירד כמעט בחצי ועומד כעת על 3,300 דולר בערך.

Yuga Labs: "מהיום הראשון אנו מעצימים את חברי הקהילה ומעודדים אותם להשתמש בקניין הרוחני שהם קיבלו יחד עם ה־Ape שלהם למטרות מסחריות. הביזור של הקניין הרוחני הוא כלי חזק לפיתוח קהילה"

הפרויקטים השונים המשתמשים בתמונות של Yuga עזרו לחברה להתרחב, ולא הזיק גם שכמה סלבריטאים, כולל סנופ דוג, ג'סטין ביבר ומדונה פרסמו את הקופים שרכשו ברשתות החברתיות. נגד Yuga הוגשה תביעה ייצוגית הטוענת כי הסטארט אפ חבר לסלבריטאים במטרה "לנפח מלאכותית את מחירי ה־NFT ולעוות אותם". Yuga Labs מכחישה את ההאשמה מכול וכול.

עם זאת, האמון בקריפטו הולך ומתערער כעת, וערך ה־NFT צונח, ולכן האנליסטים בספק שהמותגים האלה יצליחו לתפוס בעולם האמיתי. "ברגע שנוצר נתק בין הערכת השווי והמוצר, הם לעולם לא יצליחו להיות מותג נוסח דיסני", אמרה קלייר אנדרס.

תרגום: תומר בן אהרון

© The Financial Times Limited 2022. All Rights Reserved. Not to be redistributed, copied or modified in anyway. tech12 is solely responsible for providing this translation and the Financial Times Limited does not accept any liability for the accuracy or quality of the translation