רובוט NYPD בוסטון דיינמיקס (צילום: NYC Mayor's Office)
הרובוט "דיגידוג" של בוסטון דיינמיקס וראש העיר ניו יורק בעת ההשקה בטיימס סקוור | צילום: NYC Mayor's Office

תוספת שנויה במחלוקת לאמצע השיטור של NYPD: כלבי-רובוט התגייסו השבוע למשטרת ניו יורק, לאחר שבוטלו לפני כשנתיים בעקבות ביקורת ציבורית. המשטרה המקומית הציגה השבוע, במרכזו הצומת העמוס של הטיימס סקוור, שלל כלים חדשניים לשיטור, בהם: שני רובוטי אבטחה, מכשיר דמוי אקדח לירי GPS לעבר רכבים במנוסה, וגולת הכותרת - "דיגידוג", כלב רובוטי לשימוש באירועים מסכני חיים.

באירוע השתתף ראש העיר ניו יורק, אריק אדאמס, שהכריז שכלבי הרובוט ישתלבו במאמץ להילחם בפשע. הצהרתו מגיעה שנתיים לאחר שיוזמה זהה נגנזה על ידי ראש העיר הקודם, ביל דה בלסיו, בנימוק "זה קריפי, מנוכר ושולח מסר שגוי לאזרחי ניו יורק", כפי שנמסר דאז על ידי הדוברות.

יוזמה זהה נגנזה על ידי ראש העיר הקודם, ביל דה בלסיו, בנימוק "זה קריפי, מנוכר ושולח מסר שגוי לאזרחי ניו יורק", כפי שנמסר דאז על ידי הדוברות

גם בחוף המערבי יוזמות זהות נהדפו בשלב זה. מהלך שילוב רובוטים נושאי נשק חם קטלני בפעילות המשטרתית בסן פרנסיסקו אושר ומיד בוטל בנובמבר האחרון בשל לחץ ציבורי. מאז הנושא נמצא בבדיקה וממתין להחלטה נוספת.

ב-2020 משטרת ניו יורק השתמשה ב-Digidog לניהול אירוע התבצרות בבניין ופעם נוספת ב-2021, אז נשלח כלב רובוט לצילום פנים בית שבו הוחזקו בני ערובה תחת איומי אקדח.

צי הכלבים הרובוטיים הנוכחי יהיה אף הוא נשלט מרחוק, וימנה 2 כלבים בעלות כוללת של 750 אלף דולר, מתוצרת Boston Dynamics. לדברי NYPD הם ישמשו רק למצבים מסכני חיים, כמו איומי פצצה, ולא לסיורים שגרתיים. מפקד תחנת המשטרה בניו יורק, ג'פרי מאדריי, אמר שהשימוש בכלבים הרובוטיים יהיה כפוף לאישורו. הכלבים הרובוטיים לפי היצרנית יכולים לסייע במשימות מסוכנות לאדם כמו למשל סיור באתרי בניה, בחינה של אזורים מסוכנים וכן לצרכי בטיחות ציבורית.

"תעלול משטרתי מסוכן"

הביקורת על שימוש ברובוטים נוגעת בחוסר הבהירות לגבי סוג המידע שייאסף על אודות אזרחים באמצעותם, מה יהיה אופן השימוש בו ואיך הוא יישמר. 

"משטרת ניו יורק הופכת מדע בדיוני רע לשיטור גרוע", תקף אלברט פוקס קאהן, העומד בראש ארגון STOP (The Surveillance Technology Oversight Project) המתנגד לטכנולוגיות מעקב. "ניו יורק ראויה לבטיחות אמיתית, לא חיקוי של רובוקופ. בזבוז כספי ציבור לפלישה לפרטיותם של תושבי ניו יורק היא תעלול משטרתי מסוכן" הוסיף קאהן, כפי שדווח בוורג'.

 

הפגנה נגד רובוטים נושאי נשק בארה"ב (צילום: Phil Pasquini, shutterstock)
הפגנה נגד רובוטים נושאי נשק בארה"ב. יוזמות קודמות נהדפו בשל לחץ ציבורי | צילום: Phil Pasquini, shutterstock

רובוט נוסף שהוצג באירוע יוצב החל מהקיץ הקרוב בתחנת הרכבת התחתית בטיימס סקוור. הרובוט שגובהו 1.5 מטרים ומשקלו כ-30 ק"ג וילווה תחילה על ידי שוטר ישמש להרתעה מפני פשיעה ויישגר מידע מודיעיני למשטרה. זיהוי פנים, לפי המשטרה, אינו חלק מהתכונות של "דיגידוג" או של הרובוט בתחת הרכבת התחתית.

בתגובה לטענות וחשש המתנגדים הודיעה המשטרה שהכנסת השימוש בכלים החדשים תהיה שקופה, עקבית ובשיתוף פעולה עם האנשים להם השירות ניתן. ראש העיר אדאמס, שהינו תומך נלהב בשילוב טכנולוגיות חדשניות לאכיפה, הכריז שהטכנולוגיה כבר כאן ולא צריך לחשוש ממנה. "מיעוט קולני התנגד לזה ולקחנו צעד אחורה, זו לא הדרך שבה אני מתנהל, אני פועל לפי מה שהכי טוב לעיר".