אילון מאסק מתכנן בניית עיר בטקסס (צילום: GLYoung, shutterstock; Justin Sullivan, getty images)
מאסק והאיזור המתוכנן בטקסס ליד נהר הקולורדו. חשש מזיהום | צילום: GLYoung, shutterstock; Justin Sullivan, getty images

אילון מאסק מתכנן לבנות לעצמו ולעובדיו עיר בפאתי בירת טקסס, אוסטין, כך על פי תחקיר של ה-WSJ שעקב אחר שטחים שרכש מאסק והסתייע בצילומי לוויין ובשיחות עם מקורות. בפגישות עם מתווכי נדל"ן ובשיחות עם עובדים בחברות שלו, מאסק מתאר לפי הג'ורנל את העיר כ"אוטופיה טקסנית" לצד נהר הקולורדו, שבה יוכלו העובדים שלו לגור ולעבוד במקביל.

מאסק אף בודק כיצד יוכל להחיל חוקים משלו על השטחים שרכש - שמוערכים בעשרות אלפי דונמים ולכל הפחות מגיעים לגודלו של הסנטרל פארק בניו יורק, אם כי הערכות נוספות מדברות על גודל כפול מכך.

התוכנית של מאסק היא להציע עבור עובדיו הבכירים בשלל החברות שהוא מנהל - בהן טסלה, SpaceX ובורינג - חברת חפירת המנהרות שלו - שכר דירה מוזל ואטרקטיבי שמגיע לפחות ממחצית שכר הדירה הממוצע באיזור. העיר המתוכננת כבר נמצאת בשלבי בניה במפעלי בורינג ו-SpaceX, עם בתים מודולריים, בריכה, חדר כושר ואף שלטים שמברכים את הבאים לעיר, ששמה צפוי להיות Snailbrook. זהו משחק מילים על מכונות החפירה של בורינג, שהן "מהירות יותר מחילזון" (Snail).

העיר המתוכננת כבר נמצאת בשלבי בניה במפעלי בורינג ו-SpaceX, עם בתים מודולריים, בריכה, חדר כושר ואף שלטים שמברכים את הבאים לעיר

בשיחות עם עובדים, מאסק אפילו שרטט חזון שלפיו לעיר נבחר ראש עיר בבחירות מקומיות. כמו כן נמצאים בסוד העניינים בת זוגו לשעבר של מאסק, הזמרת גריימס; קניה ווסט ומקורבים נוספים של מאסק.

הבחירה בטקסס אינה מקרית: במדינה יש דרישות נמוכות יותר של חוקי עבודה וסביבה מאשר בקליפורניה, ויש בה שטחים עצומים עם פיקוח רגולטורי רופף. בנוסף, לטקסס מסי חברות פחותים משמעותית מבעמק הסיליקון וגם מסים נמוכים יותר על הכנסות.

באיזור שבו צפויה העיר לקום, מחוז באסטרופ, הדעות חלוקות: מחד, ברור כי התיישבות חדשה תייצר מנוע כלכלי משמעותי לאיזור. מאידך, התושבים החדשים צפויים להשתמש במשאבי טבע ניכרים, ומפעלים חדשים צפויים לייצר פסולת, זיהום ופגיעה פוטנציאלית במי נהר הקולורדו. 

מאסק ואנשיו סירבו להגיב לפניית ה-WSJ.