ניק קייב בהופעה (צילום: Don Arnold, Getty images)
ניק קייב בהופעה. "ל-ChatGPT אין ישות פנימית, הוא לא שרד שום דבר" | צילום: Don Arnold, Getty images

ניק קייב ידוע בתור מי שלא מסתיר את הדעות שלו על ענייני השעה, ועכשיו הוא מנצל ההזדמנות על מנת להביע את דעתו על ChatGPT, שירות הבינה המלאכותית שמסוגל לייצר טקסטים ותובנות לפי דרישה, מבית OpenAI. זאת לאחר שמעריץ של ניק קייב שלח לו שיר שכתב ChatGPT "בסגנון ניק קייב", וביקש מהזמר לחוות את דעתו על היצירה החדשה. הזמר ענה למעריץ בניוזלטר שלו ואמר כי "האפוקליפסה כבר בדרך. השיר הזה גרוע".

קייב מסביר כי כלי כמו ChatGPT יכול לכתוב נאומים, מאמרים או דרשות, אבל הוא לא יכול לכתוב עדיין שירים. "אולי בעתיד הוא יוכל לכתוב שיר שעל פני השטח קשה יהיה להבדיל בינו לבין המקור, אבל תמיד יהיה מדובר בחיקוי, סוג של בורלסקה (סוג של פרודיה, ש"ר)", כתב הזמר. "שירים נוצרים מסבל, ובכך אני מתכוון לזה שהם מבוססים על המאבק האנושי המורכב ליצירה. לפי מה שאני יודע, האלגוריתם אינו יכול להרגיש. לדאטה אין סבל. ל-ChatGPT אין ישות פנימית, הוא מעולם לא היה בשום מקום, והוא לא שרד דבר. אין לו את האומץ לדחוף אל מעבר לגבולות של עצמו, ולכן אין לו את היכולת לחלוק חוויות טרנסצנדנטליות".

קייב מספר שמעריצים רבים שלחו לו שירים שנוצרו על ידי ChatGPT בסגנון ניק קייב. נראה שהזמר לא אוהב את היצירות החדשות שמנסות לעשות חיקוי של הסגנון שלו. "לכתוב שיר טוב זה לא לחקות או להעתיק, אלא ההפך. לכתוב שיר זה המעשה האמנותי שמסעיר את הלב, שבו המאזין מזהה חלק מעצמו, מהדם שלו, את המאבק שלו ואת הסבל שלו".