בנק סיליקון ואלי וטוויטר (צילום: Sundry Photography, rafapress, shutterstock)
צילום: Sundry Photography, rafapress, shutterstock

עם הצהרת סיליקון ואלי בנק (SVB) על בעיית נזילות בשבוע שעבר, פרצה דאגה בקרב לקוחות שהבנק לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו כלפיהם, ושכספם יתנדפו אם לא יפעלו מהר. החששות מקריסה אפשרית של הבנק, שהעלה זכרונות ממשבר 2008, תודלקו ברשתות החברתיות והתפשטו במהירות שהעצימה עוד יותר את הפאניקה. ההבנה שמשהו לא טוב קורה בבנק חלחלה גם למשקיעים, שווי מניית הבנק ירד בעשרות אחוזים והביא לעצירת המסחר בה.

"זו הייתה הריצה לבנק הראשונה שתודלקה על ידי טוויטר", הכריז יו"ר ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים בארה"ב פטריק מק'הנרי, כשתיאר את המצב בעיצומו של משבר קריסת בנק SVB. בין הציוצים שהתריעו מפני קריסה אפשרית וקראו ליזמים להוציא את כספם מהבנק, בלטו משקיעים מוכרים, להם מיליוני עוקבים.

כך למשל, ציוץ של המשקיע ג'ייסון קלקניס, שהגיע ל-6 מיליוני עיניים, התריע: "אתם צריכים להיות מבועתים לחלוטין עכשיו", תוך שהוא קורא לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן ושרת האוצר ג'נט יילן לבטח פקדונות בסכומים של מיליונים - אחרת "זה יתפתח לכאוס". כידוע, הנבואה הזו הגשימה את עצמה.ציוץ נוסף של ביל אקמן, משקיע סדרתי שעומד בראש קרן גידור נוספת, העלה השערה "מבוססת מקור" שאקמן "סומך עליו", לדבריו, שהלקוחות יוכלו לקבל כמחצית מהפקדונות שלהם, ויתרה נוספת מסויימת תוך מספר חודשים ושהוא צופה שאם אכן כך יהיה הדבר, תתבצע ריצה אל הבנק במספר גדול של בנקים ביום העסקים הבא. הציוץ שלו הגיע ללמעלה מ-7 מיליון עיניים.

כזכור, "ריצה אל הבנק" מונעת מתוך ההנחה שמי שישאיר את כספו בבנק יאבד אותו, וכעת ישנם רבים השולחים אצבעות מאשימות כלפי המשקיעים שהשתמשו בתיבת התהודה של טוויטר להתראות שיצרו בפועל גל משיכות בגובה 42 מיליארד דולר בתוך יממה.