מעקב דיגיטלי (אילוסטרציה)  (צילום: Shutterstock)
מעקב דיגיטלי, אילוסטרציה. האפליקציה שומרת ומנתחת צילומי מסך | צילום: Shutterstock

גבר מאינדיאנה נעצר וכל משפחתו הייתה תחת מעקב סלולרי מאיים שמנע ממנה בין היתר לשוחח עם עורכי דינה, והכל בגלל אפליקציה לניטור תכנים מיניים שנועדה לנוצרים שמרנים - כך פורסם בתחקיר של מגזין וויירד

האפליקציה Covenant Eyes היא חלומן של השמרנים הנוצרים בארה"ב: זו אפליקציית ניטור תכנים המשווקת לחברי כנסיות ולהורים, המאפשרת ל"בעל ברית" שהוגדר מראש לעקוב אחר כלל הפעילות במכשירים הניידים בהם היא מותקנת - משיחות והתכתבויות ועד אתרים אליהם גולשים בעלי המכשיר. היא גם מאפשרת זיהוי וחסימה של תכנים מיניים, ומתריעה בפני בעל הברית על כל ניסיון גלישה שכזה. בין היתר, החברה משווקת את האפליקציה כפתרון למכורים לפורנו או אנשים שמחפשים חיים "מוסריים" יותר.

כעת, בעקבות המקרה, מתברר שגם רשויות החוק בארה"ב עושים שימוש באפליקציה - בניגוד מפורש לכתוב בתנאי השימוש שלה ומבלי שאמינותה ויעילותה נבדקה לצרכים אלה.

קצין המבחן של הנאשם קיבל התראה על ממצא חשוד שנצפה באחד המכשירים - שהתברר כפרסומת לחגורת תמיכה לגב שהכילה תמונה של אישה בגופיה.

שני קציני מבחן מאינדיאנה השתמשו באפליקציה במהלך החודש האחרון בשביל לוודא שתנאי שחרורו בערבות של אב המשפחה אינם מופרים, בעוד הוא ממתין למשפט בגין אישומי החזקת חומרי פגיעה מינית בילדים. התנאים אוסרים עליו גישה לכל מכשיר אלקטרוני, ובשביל לוודא עמידה בהם הותקנה האפליקציה על מכשיריהם של אשתו, שני ילדיו וחמותו.

הניטור, שכולל כל מה שנצפה על גבי המכשיר בזמן אמת, גרם למשפחה לחשוש מביצוע כל פעולה במכשירים כולל תקשורת עם עורך הדין שלהם מחשש שכל מידע שיוזכר אודות התיק עשוי לשמש נגדם. האפליקציה גם מנעה מהמשפחה גישה למשאבי מידע של אתר חדשותי, שעוסק באי צדק במערכת המשפט הפלילי.

פרסומת לחגורה סומן כחומר פורנוגרפי

האפליקציה מאפשרת ניטור קרוב במיוחד (גם אם בהסכמה) של בעל הטלפון, וכבר התגלתה כמוגבלת למדי. היא מנתחת את צילומי המסך מקומית במכשיר, ואמנם מטשטשת אותם מעט, אך באופן שעדיין ניתן לראות מידע חלקי, כמו זהות האדם שהתקשרו אליו. לאחר מכן, האפליקציה מאחסנת את צילומי המסך בשרתים תוך סימון לבחינה נוספת של תמונות שזוהו כבוטות. כך למשל, קצין המבחן של הנאשם קיבל התראה על ממצא חשוד שנצפה באחד המכשירים - שהתברר כפרסומת לחגורת תמיכה לגב שהכילה תמונה של אישה בגופיה.

בנוסף, האפליקציה מנטרת גם בקשות רשת שמבוצעות על ידי המכשיר, חוסמת תוכן פורנוגרפי, ומתריעה בפני "בן הברית" על בקשות חשודות. הראיה היחידה בה הסתפקה התביעה להבאת אב המשפחה למעצרו היא התראה על בקשת רשת לאתר פורנוגרפי שבוצעה ממכשירה של אשתו - שטוענת שלא בוצע כל ניסיון כניסה לאתר, לא מצדה ולא מצידו. ב-Wired החליטו לבדוק את טענתה, ומצאו שהאפליקציה זיהתה בקשות רשת שנעשו בפעילות רקע במכשיר, ללא פעולה יזומה של המשתמש. ההתרעה שהועברה לרשויות החוק אף ציינה בפירוש שהאפליקציה לא יכולה לקבוע האם המשתמש ניגש בכוונה לאתר האינטרנט, בגלל אותה פעילות רקע שעשויה להתרחש ללא הסכמת המשתמש.

מעבר לכך, לא זאת בלבד שקציני המבחן לא יכולים לדעת מי השתמש במכשיר, תנאי השחרור בערבות של הבעל אינם אוסרים על אשתו גישה לתוכן פורנוגרפי. ניסיונות לערער על המעצר מצד המשפחה, בגיבוי מסמכים על אופן פעולת האפליקציה, טרם קיבלו מענה. גם פניה למנכ"לית החברה המפתחת את האפליקציה נותרה ללא פתרון.

האם האפליקציה הפרה זכות חוקתית?

לפי מומחה בתחום המשפטי, ייתכן שהמעקב אחר בני המשפחה הפר זכויות חוקתיות שלהם כמו יכולת לגשת לרשת ולתקשר בחופשיות, חיפושים מתמשכים במכשירים של אנשים שאינם מואשמים בפשע ואיסוף של מידע רגיש כמו למשל תקשורת עם עורכי דינם המוצגת במכשיר. מהסנגוריה של מחוז מונרו בו התרחש המקרה דחו את הטענות הללו באומרם שבהסכמתם למעקב, המשפחה ויתרה על זכותם לפרטיות. "זו הייתה בחירת המשפחה להמשיך לגור איתו", נמסר.

הניטור, שכולל כל מה שנצפה על גבי המכשיר בזמן אמת, גרם למשפחה לחשוש מביצוע כל פעולה במכשירים כולל תקשורת עם עורך הדין שלהם מחשש שכל מידע שיוזכר אודות התיק עשוי לשמש נגדם

לא ידוע מה היקף השימוש באפליקציות מהסוג על ידי רשויות אכיפת חוק בארה"ב, אך ההנחה כרגע היא שמדובר במקרים נקודתיים יחסית. לפי מומחים משפטיים, השימוש באפליקציה כמו קובננט אייז נובעת מהיעדר פיקוח על הדרך שבה בתי משפט פורסים טכנולוגיה למעקב המשמש לענישה.

באוגוסט האחרון דיווח הניו יורק טיימס שהאלגוריתם של גוגל זיהה תמונה שאבא לפעוט שלח לרופא להתייעצות כחומר פדופילי. גוגל חסמה את החשבון שהכיל תמונות ממכשירו של האב ששלח תמונה של איבר אינטימי להתייעצות רפואית לגבי בנו ודיווחה עליו למשטרה. בתוך שבוע מצילום התמונה, האב קיבל הודעה שחקירה בעניינו נפתחה ועל קיומו של צו שדורש קבלת מידע על פעילותו מגוגל. למרות שדיי מהר החקירה העלתה שאין חשד לכל פעילות פלילית במקרה, בקשותיו של האיש לגוגל להשיב את החשבון שלו לפעילות לא נענו, עד שהוא נמחק סופית, יחד עם כל התמונות והסרטונים שלו ושל משפחתו.