סאם בנקמן-פריד, מייסד בורסת FTX (צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images)
סאם בנקמן-פריד. המכתב דורש מ-FTX להסיר כל אזכור המרמז על קשר ל-FDIC | צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images

רגולטור בולט של מערכת הבנקאות בארה"ב שלח מכתב אזהרה לבורסת הענק למסחר בקריפטו FTX של המיליארדר סאם בנקמן-פריד בטענה לפרסום הצהרות כוזבות ומטעות לגבי קיום ביטוח פדרלי לנכסי הקריפטו הנסחרים בה. לפי דיווח האינפורמיישן, מכתבי אזהרה נשלחו גם לארבע חברות נוספות: Smartasset.com Cryptose.info ,Cryptonews.com ו-FDICCrypto.com.

המכתב ששלח ה-FDIC - התאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות - לשלוחה האמריקאית של FTX התייחס לציוץ של נשיא החברה ברט הריסון מחודש יולי, בו נכתב: "הפקדות ישירות ממעסיקים ל-FTX US מופקדות לחשבונות בנק מבוטחים על ידי ה-FDIC על שם המשתמשים".

הריסון הוסיף כי "מניות מוחזקות בחשבונות ברוקראז' מבוטחי FDIC ו-SIPC". הציוץ, בצירוף הצהרות נוספות באתרים Cryptosec.info ו-SmartAsset, שבהם FTX סווגה כבורסת קריפטו מבוטחת FDIC, הביא להוצאת האזהרה מטעם הגוף הפדרלי.

ה-FDIC הוקם שנים בודדות לאחר המשבר הכלכלי הגדול ב-1929 ונועד לבטח את פקדונות הבנקים, ובכך להבטיח שחסכונותיהם של האמריקאים יעמדו לטובתם גם אם הבנק ייקלע למשבר. לפי האתר הרשמי, ה-FDIC מצהיר כי מאז 1934 אף מפקיד לא הפסיד אפילו לא פני אחד של כספים מבוטחים בעקבות כשלים בנקאיים. הגוף אחראי בין היתר גם על פיקוח על גופים פיננסיים מסוימים.

ה-FDIC ציין במכתב שמכשירים פיננסיים שאינם מבוטחים על ידו הוצגו כמבוטחים והשימוש בשם הגוף נעשה באופן בו יש בכדי להטעות או להביא לנזק הצרכנים. ה-FDIC הצהיר שאינו מבטח את FTX US כמו גם אינו מבטח חשבונות ברוקראז' ואינו מכסה מניות או מטבעות קריפטוגרפיים.

המכתב דורש מ-FTX להסיר כל אזכור או הצהרה קיימים המרמזים או מצביעים על קשר ל-FDIC או לכך שחשבונות או נכסים מבוטחים על ידם, כולל פרסומים ברשתות חברתיות וטוויטר. כמו כן, להימנע מפרסום הצהרות מטעות המצביעות על קשר ל-FDIC בעתיד ולדווח בתוך 15 ימי עסקים ל-FDIC בכתב על ביצוע כל הדרישות.

הריסון מחק את הציוץ המקורי מחודש יולי אליו התייחסו ה-FDIC ובהמשך, פרסם ביום שישי האחרון פוסט התנצלות בטוויטר, בו כתב: "באמת שלא התכוונו להטעות אף אחד, לא רמזנו ש-FTX US עצמה או נכסי קריפטו/ כסף פיאט, מבוטחים על ידי FDIC. אני מקווה שזה מספק בהירות על כוונותינו. אנו שמחים לעבור ישירות מול ה-FDIC בנושאים חשובים אלו".

במקביל דיווח CNBC כי הכנסותיה של FTX בעולם צמחו ביותר מ-1,000% מכ-89 מיליון בשנת 2020 ליותר ממילארד דולר ב-2021, על סמך דוחות מבוקרים של החברה. הרווחים גאו בתקופה בה שוויי נכסי הקריפטו הגיע לשיאי כל הזמנים. הרווחים ב-2021 הסתכמו ב-388 מיליון דולר לעומת 17 מיליון דולר בשנה שקדמה לה.

לפי הדוחות, ברבעון הראשון של 2022 עמדו הכנסותיה של FTX על 274 מיליון דולר. טרם ידוע כיצד הושפעו הכנסותיה ברבעון השני השנה, שבו היו ירידות חדות בשווקי נכסי הקריפטו בעולם. עוד עולה מהדוחות שעסקי FTX בארה"ב אחראים לפחות מ-5% מהכנסות החברה כולה בשנת 2021. החברה ממשיכה להתרחב בין היתר על ידי רכישה והשקעות בסטארט אפים בעולם.