דולנד טראמפ (צילום: Evan El-Amin, shutterstock)
טראמפ. עדיין לא ניצל את האפשרות לחזור לרשתות המסורתיות | צילום: Evan El-Amin, shutterstock

טראמפ חוזר לרשתות החברתיות הנפוצות: לאחר שבסוף השנה שעברה, שחרר אילון מאסק את חשבונו המושעה של דונלד טראמפ מטוויטר, בוחרת החברה שבראשה עומד מארק צוקרברג במהלך זהה ומאפשרת לטראמפ להשיב את חשבונותיו המוקפאים בפייסבוק ובאינסטגרם.

כזכור, בינואר לפני שנתיים, בעקבות הפלישה לקפיטול בארה"ב - שתודלקה על ידי פוסטים של טראמפ שנחשבו לקריאה לפעולה אלימה - הוקפאו בזה אחר זה כל חשבונותיו של הנשיא לשעבר ברשתות החברתיות. בנוסף, טראמפ השתמש בעשרות מיליוני עוקביו כדי לזרוע ספקות במהימנותן של הבחירות שבהן הפסיד לג'ו ביידן, הנשיא המכהן, בקמפיין "Stop the Steal", בו טען שהבחירות "נגנבו" ממנו.

לטראמפ, בעת ההשעיה, היו 34 מיליון עוקבים בפייסבוק ו-23 מיליון עוקבים באינסטגרם. בטוויטר, שם כאמור הוא כבר יכול לחזור לכתוב מספר חודשים - אך בוחר שלא לעשות זאת לעת עתה - יש לו קרוב ל-88 מיליון עוקבים.

השבתו של טראמפ לרשתות נעשית על רקע ריצתו לנשיאות ארה"ב ב-2024, וכן על ביקורת שהופנתה על מטא וטוויטר על כך שאינם מאפשרים למי שהיה בעבר נשיא ארה"ב להתבטא בחופשיות. גם כעת, במטא מבהירים כי בכל מקרה של פרסום תוכן שנוגד את כללי הרשת - בהם בין השאר הסתה לאלימות ואנטישמיות - החשבון יוקפא שנית, לתקופה שבין חודשיים לשנתיים.

בעקבות ההשעיות מהרשתות המיינסטרימיות, הקים טראמפ רשת חברתית עבור עצמו, Truth Social, בה גם השתמש כדי להגיב על החדשות האחרונות: "דבר כזה [השעיה] לעולם לא היה צריך לקרות לנשיא מכהן, או לכל אדם אדם אחר שלא מגיע לו עונש". עם זאת, ב-Truth נאבקים כיום בשמועות שטראמפ מתכוון לעזוב את הרשת הנישתית, על מנת לחזור ולדבר עם קהל רחב ככל האפשר ברשתות המסורתיות.