סאם בנקמן-פריד מנכ"ל בורסת הקריפטו FTX, קרוליין אליסון (צילום: בלומברג, getty images/ טוויטר)
סם בנקמן-פריד וקרוליין אליסון. הרגישה שאינה כשירה לתפקיד | צילום: בלומברג, getty images/ טוויטר

תכנון ביזארי לרכוש אי למקרה של אפוקליפסה, האשמות שהדליף את היומנים של האקסית (ועדת מפתח נגדו), ותביעה שטוענת כי מימן את הגנתו המשפטית מכספי החברה: סיפור נפילתו של סם בנקמן-פריד, המנכ"ל לשעבר ואחד המייסדים של בורסת הקריפטו הקורסת FTX, ממשיך לעלות על כל דימיון.

בנקמן-פריד נמצא במעצר בית עד למשפטו הקרוב שיתקיים באוקטובר. הוא מואשם בשמונה סעיפים של הונאה, כולל תרומות אסורות לפוליטיקאים, לאחר שהוסגר לארה"ב מאיי הבהאמה. לצידו מואשמים גם קרוליין אליסון, זוגתו לשעבר ומנכ"לית קרן הגידור אלמידה ריסרץ' שהקים, וכן גארי וונג, סמנכ״ל הטכנולוגיה לשעבר של FTX, ונישאד סינג, מנהל ההנדסה לשעבר. לקראת סוף השבוע פירסם הניו יורק טיימס כתבה שחשפה חלקים מיומנה האישי של אליסון.

סם בנקמן-פריד, מייסד FTX, מובל למעצר (צילום: MARIO DUNCANSON, getty images)
בנקמן-פריד מובל למעצר. שמונה עבירות הונאה ושוחד | צילום: MARIO DUNCANSON, getty images

לפי האישומים, אל קרן אלמידה הועברו בין היתר כספי המשקיעים בבורסת FTX ללא ידיעתם במטרה לממן השקעות. אליסון, כמו בכירים נוספים ב-FTX, הודתה בהאשמות הונאה נגדה בקשר לקריסת בורסת הקריפטו ומשתפת פעולה עם התביעה, כמו גם וונג וסינג. על פי ההערכות, היא עשויה לשמש עדת מפתח נגד בנקמן-פריד.

"לא רוצה ליצור דרמה"

על פי הפרסומים בטיימס, ביומנים אישיים בכתב ובמסמכי גוגל דוקס תיעדה אליסון את מחשבותיה בתקופה שקדמה לקריסת בורסת הקריפטו, ובהם תהתה בין היתר האם היא כשירה לתפקיד. "אני מרגישה לא מאוד שמחה ומוצפת לגבי העבודה שלי", כתבה אליסון במסמך גוגל דוקס מפברואר 2022. הדברים שכתבה אליסון חשפו שהיא חשבה שאינה מתאימה לניהול אלמידה ושהיא מטילה ספק ביכולות ההנהגה שלה. אליסון התמודדה גם עם פרידה מבנקמן-פריד וחששה "ליצור דרמה" או ש"דברים יהיו מוזרים".

ביומנים אישיים בכתב ובמסמכי גוגל דוקס תיעדה אליסון את מחשבותיה בתקופה שקדמה לקריסת בורסת הקריפטו. "אני מרגישה לא מאוד שמחה ומוצפת לגבי העבודה שלי", כתבה אליסון

 היא כותבת על תחושותיה לגבי מערכת היחסים עם בנקמן-פריד ואת האמביוולנטיות שלה ביחס לאלמידה, על רקע משבר נוסף ביחסים ביניהם. בין היתר כתבה לא מעט על האופן שבו נהגה להקטין את עצמה כשהוא בסביבה, ועל הקושי שלה להיות כל הזמן בסביבתו ולשמוע שבחים עליו.

בטיימס לא מציינים אם אליסון הייתה מודעת לכך בשעתו, אך מסמכי בית המשפט חשפו שגם התגמול שלה היה נמוך משמעותית מזה של בכירים נוספים ב-FTX. מקורות הוסיפו שאליסון חשה טינה וקנאה כלפי קרן נוספת שבנקמן-פריד ניסה לקדם בשם מודולו, וששקל לסגור את אלמידה.

הפרטיים העסיסיים אמנם מוסיפים צבע לפרשה הפלילית הסבוכה, שהולכת ונהיית דרמה של נטפליקס מרגע לרגע, אבל הם גם סיבכו את בנקמן-פריד בדרכים שאולי לא ציפה להן. כשהניו יורק טיימס חשפו את תוכן המסמכים שהגיעו לידם נכתב שאלו מסמכים שהועברו בין עורכי דין, שהגיעו לידי העיתון ולידי המקורות שלהם. אלא שכעת טוענת התביעה נגד בנקמן-פריד שהוא זה שמסר את היומנים של אליסון לתקשורת בעצמו, על מנת להכפיש אותה לקראת המשפט המתקרב שלו.

 "באמצעות שיתוף סלקטיבי של מסמכים פרטיים מסוימים עם הניו יורק טיימס, הנאשם מנסה להכפיש עד, להציג את אליסון באור רע ולקדם את הגנתו דרך העיתונות ומחוץ לאילוצי אולם בית המשפט וחוקי הראיות", כתבו התובעים במכתב לשופט המחוזי של ארה"ב לואיס קפלן. לפי התביעה המסמכים שהוצגו בכתבה של הטיימס ככל הנראה לא הגיעו משיתוף חומרים לפני משפט אלא מחשבון הגוגל דרייב האישי שלו, דווח בבלומברג.

התביעה הוסיפה שבנקמן-פריד מנסה לפגוע באמינותה של אליסון ולהציגה כמאהבת שנזרקה וביצעה את העבירות הקשורות ב-FTX בעצמה. התובעים ביקשו מהשופט להוציא צו המגביל "הצהרות חוץ משפטיות שעלולות להפריע למשפט הוגן". כל הצדדים טרם הגיבו לפרסומים.

"יש מה לעשות עם מדינה ריבונית"

אבל יש לבנקמן-פריד גם צרות יותר מוחשיות, כמו למשל תביעה מצד החברה שלו עצמה. FTX תובעת את בנקמן-פריד בניסיון להשיב לידיה יותר ממיליארד דולר שלטענתה הוצאו ממנה שלא כחוק. בתביעה שהוגשה ביום חמישי לבית משפט לפשיטות רגל בדלאוור, נתבעים גם אליסון, וואנג וסינג. התביעה טוענת כי הנתבעים הוציאו מהחברה כספים למימון רכישות של בתי יוקרה, תרומות פוליטיות, השקעות ספקולטיביות ופרויקטים אחרים, תוך ביצוע "אחת ההונאות הפיננסיות הגדולות בהיסטוריה". בין היתר, טוענים עורכי הדין כי בנקמן-פריד מממן את הגנתו המשפטית מכספי החברה.

בין היתר, נטען בתביעה שהעמותה ללא מטרות רווח של FTX קידמה פרויקטים "מוטעים ולעתים דיסטופיים", כמו רכישתה של מדינת האי נאורו, במטרה לבנות בו בונקר לתרחיש שבו מרבית האנושות תיכחד

לפי התביעה, לאחרונה אביו של בנקמן-פריד, משפטן מוערך, קיבל "מתנה" בסך 10 מיליון דולר - מתנה שהגיעה ברובה, טוענים התובעים, מכספי FTX. לפי התביעה, מרבית הכסף נווט מחשבונות FTX לשני חשבונות של בנקמן-פריד בבנקים מורגן סטנלי ו-TD ,Ameritrade כך דווח ב-CNBC.

ואם זה לא מספיק, פרטים חדשים על התביעה בבית המשפט לפשיטות רגל נגד בנקמן-פריד ושותפיו לשעבר, בהן אליסון, מעידים על גודל ההונאה - ושגעון הגדלות. בין היתר, נטען בתביעה שהעמותה ללא מטרות רווח של FTX, שנקראה FTX Foundation, קידמה פרויקטים "מוטעים ולעתים דיסטופיים", כמו רכישתה של מדינת האי נאורו, במטרה לבנות בו בונקר לתרחיש שבו מרבית האנושות תיכחד.

בתזכיר שכתב אחיו של בנקמן-פריד, גבריאל בנקמן-פריד, הוא הסביר שבניית בונקר כזה תאפשר להבטיח את הישרדותם של חברי תנועת "האלטרואיזם האפקטיבי" שסם בנקמן-פריד משתייך אליה, ושניתן יהיה לבנות בו מעבדת מחקר ולפתח "רגולציה הגיונית על הנדסה גנטית". "כנראה שיש עוד דברים שימושיים לעשות עם מדינה ריבונית", נכתב בתזכיר לפי התביעה.