אילון מאסק xAI (צילום: Chesnot/Getty Images, אתר xAI. עיבוד: tech12)
מאסק על רקע אתר xAI. מטרות שאפתניות - ואמורפיות | צילום: Chesnot/Getty Images, אתר xAI. עיבוד: tech12

המיליארדר ואושיית תשומת הלב אילון מאסק חשף פרטים ראשונים על חברת ה-AI החדשה שלו, שמכונה xAI - בציוץ בטוויטר. לפי הציוץ, המטרה החדשה של החברה היא "להבין את המציאות", מה שזה לא אומר.

לפי אתר החברה, הזמין בכתובת x.ai, "המטרה של xAI היא להבין את הטבע האמיתי של היקום". פרטים נוספים צפויים להימסר באירוע צ'ט קולי בטוויטר ב-14 ביולי. בפעם האחרונה שפיצ'ר הצ'ט הקולי של טוויטר נרתם לאירוע גדול היה זה הודעתו של מושל פלורידה רון דיסנטיס על כוונתו להתמודד על תפקיד מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות והאירוע לווה בשורה ארוכה של בעיות טכניות.

לפי המפורט באתר xAI, צוות החברה יובל בידי מאסק וכולל עובדים שעבדו בעבר ביחידות AI מוכרות ובהן גוגל, מיקרוסופט, טסלה, OpenAI, דיפמיינד (שלאחרונה מוזגה לתוך גוגל) וכן אוניברסיטת טורונטו. עם שמות העובדים המפורטים באתר נמנים איגור בבושקין, מנואל קרויס, יוהואי (טוני) וו, כריסטיאן סגדי, ג'ימי בא, טובי פוהלן, רוס נורדין, קייל קוסיק, גרג יאנג, גואדונג זהאנג וזיהאנג די. ברשימת העובדים בולטת היעדרות נשים.

צוות xAI מקבל ייעוץ מדן הנדריקס, חוקר שמוביל את מרכז בטיחות AI, ארגון ללא מטרת רווח שמטרתו המוצהרת היא "להפחית את הסיכונים בקנה מידה חברתי הקשורים לתחום הבינה המלאכותית".

באפריל האחרון חשף הוול סטריט ג'ורנל שמאסק הקים חברה לפיתוח בינה מלאכותית חדשה תחת השם X.AI. השם מזכיר את אפליקציית "X" שמאסק תיאר בעבר בציוץ בטוויטר כ"אפליקציית הכל" (everything app), וזה כמובן מתחבר לנושא הכי חם בסצינת ה-AI – הבינה המלאכותית הכוללת: האם היא כבר נוקשת על דלת ביתנו והאם מדובר באם תרזה או בפרדי קרוגר.

מאסק עסק בחודשים האחרונים בגיוס חוקרי AI ובהקמת פעילות שתתחרה מול היריבה המושבעת שלו OpenAI, החברה שפיתחה את מודל השפה GPT-4 ואת הצ'אטבוט ChatGPT. מאסק היה ממייסדי OpenAI ופרש ממנה אחרי שנכשל בניסיונו להשתלט עליה במאבק מתוקשר מול המנכ"ל שלה סם אלטמן.

הזווית הישראלית

הקמת x.AI לא היתה יכולה לצאת לפועל אלמלא היה מצליח מאסק לקבל את הסכמתה של החברה הישראלית ביאזבו (Bizzabo). כפי שדווח לראשונה ב-tech12, ביזאבו הייתה הבעלים של כתובת הדומיין X.AI ושל הסימן המסחרי X.AI, ובדרך להגשמת החזון הטכנולוגי שלו, מאסק היה צריך לרכוש את הנכסים הדיגיטליים האלה. 

 לפני מספר חודשים, בזכות מה שאפשר לתאר רק כקארמה, ביזאבו ביקשה להוציא למכירה את הדומיין X.AI שהיה ברשותה מאז רכשה את הסטארט אפ האמריקאי X.AI ביוני 2021. בדרך לא דרך נוצר הקשר בין הקונה האלמוני למוכרת הישראלית וסוכם על מחיר בן שש ספרות בדולרים - יש שאומרים שזהו הסכום הגבוה ביותר ששולם עד כה עבור כתובת דומיין עם סיומת AI.

אחרי זה, בהתחשב בחשיבות העצומה של הדומיין למאסק וביכולת הכספית המשמעותית שלו, יכול להיות שמשא ומתן מעט יותר אסרטיבי היה מכניס למוכרת סכום גדול הרבה יותר.