מטבע ApeCoin (צילום: Shutterstock)
הקופים המשועממים יוצאים מגבולות שוק ה-NFT | צילום: Shutterstock

קרן ההון-סיכון אנדריסן הורוביץ היא בין המשקיעים שהרוויחו בגדול השבוע כשמטבעות קריפטו בשווי מיליארדי דולרים הונפקו ליוצרים, למשקיעים ולבעלים של אוסף האמנות הדיגיטלי Bored Ape Yacht Club.

סוחרי הקריפטו מיהרו להצטרף ביום חמישי שעבר לחגיגה: קונסורציום שחברת Yuga Labs, היוצרת של Bored Ape, היא בעלת המניות הגדולה ביותר בו, השיקה את מטבע הקריפטו אייפקוין (ApeCoin). מטבעות אייפקוין בשווי יותר מתשעה מיליארד דולר החליפו ידיים ב-24 שעות המסחר הראשונות בשישי שעבר, כך לפי נתונים מ־CoinMarketCap.com.

מיליארד מטבעות אייפקוין נוצרו בפלטפורמת הבלוקצ'יין אתריום על ידי ארגון ש־Yuga סייע להקים עם קבוצה קטנה של משקיעים ויועצים.

מדובר למעשה בחלוקה בחינם של אסימונים דיגיטליים לאספנים, עובדים ומשקיעים, שיוצרת לעתים מיליונרים חדשים בן לילה

ערכם של המטבעות האמיר בפתאומיות ביום חמישי שעבר כשמיליונים מהם חולקו לבעלי המניות של Bored Ape, והם התחילו לסחור בהם בבורסות קריפטו גדולות כמו Coinbase, FTX ו־Binance, שבהן כל משקיע אחר היה יכול לקנות אותם.

ההפצה של אייפקוין היא אחת הדוגמאות הבולטות ל־Airdrops שמבצעים פרויקטים של מטבעות קריפטו. מדובר למעשה בחלוקה בחינם של אסימונים דיגיטליים לאספנים, עובדים ומשקיעים, שיוצרת לעתים מיליונרים חדשים בן לילה. ההשקה של אייפקוין התאפשרה הודות ל־NFTים של Bored Ape, שצברו פופולריות רבה בחודשים האחרונים.

צילום מסך של Bored Apes Yacht Club מתוך OpenSea (עיבוד: צילום מסך)
בכל יום נסחרים NFT של הקופים בשווי המוערך במיליוני דולרים | עיבוד: צילום מסך

לפני שהמסחר הציבורי התחיל, Yuga ושותפותיה לאייפקוין אישרו לחלק מטבעות קריפטו ששוויים כעת מיליארדי דולרים, לקומץ של שותפים, וכן לבעלי המניות של Bored Ape, לעמותה העוסקת באיכות הסביבה ולקופת הארגון. דובר מטעם Yuga אמר שההחלטה על חלוקת המטבעות התקבלה על ידי "קבוצה גדולה הכוללת את היוצרים ומומחים שהם התייעצו עמם".

לארבעת מייסדי Yuga – שנודעו עד לאחרונה רק בפסבדונימים מקוונים כגון "גרגמל" ו־"Emperor Tomato Ketchup" – הוקצו שמונה אחוזים. דובר החברה אישר לפייננשל טיימס כי קבוצה של "שותפי השקה" הכוללת את אנדריסן הורוביץ ו־Animoca Brands ההונג-קונגית שמשקיעה ב־NFTים ובמטבעות קריפטו, קיבלה הקצאה של 14 אחוז בסך הכול, זאת בתמורה לעזרתה בהכנות להנפקה.

כמה מבעלי המניות של Bored Ape הצליחו להשיג ביום חמישי שעבר מטבעות אייפקוין בשווי מאות אלפי דולרים, ואחד האספנים המרכזיים סיים את יום שישי שאחריו עם מטבעות המוערכים ביותר מ־20 מיליון דולר

מטבעות בשווי 150 מיליון ניתנו ל־Yuga Labs עצמה, ששוויה גבוה כעת מ־2.2 מיליארד; 470 מיליון דולר נוספים נשמרים אצל ארגון האייפקוין עצמו; ו־150 מיליון הולכים לבעלי המניות של Bored Ape.

בעלי המניות של Bored Ape קיבלו 10,094 אייפקוין על כל יצירת NFT שבבעלותם מתוך האוסף הראשי. פירוש הדבר הוא שעשרות אלפי דולרים הלכו לבעלים של קוף מצויר שנמכר במקור ב־250 דולר בערך ונסחר כעת ביותר מ־250,000 דולר בשווקים כמו OpenSea.

כמה מבעלי המניות של Bored Ape הצליחו להשיג ביום חמישי מטבעות אייפקוין בשווי מאות אלפי דולרים, ואחד האספנים המרכזיים סיים את יום שישי עם מטבעות המוערכים ביותר מ־20 מיליון דולר.

המטבעות האלה הופכים גם לנכסים פיננסיים ספקולטיביים שבאמצעותם אפשר לפתות משתמשים חדשים אל פלטפורמה חדשה או שוק חדש

אחרי התחלה סוערת למסחר, שבה המחיר של אייפקוין צנח מ־39 דולר לשבעה דולר, הוא התייצב על 15 דולר בערך יממה לאחר ההשקה. לפי מחיר זה, חלקם של מייסדי Yuga שווה כעת יותר מ־1.2 מיליארד דולר, ואילו שותפי ההשקה מחזיקים באייפקוין בשווי של 2.1 מיליארד דולר. המייסדים ושותפי ההשקה מנועים לעת עתה מלסחור באייפקוין, והגבלות אלה יבוטלו בגלים במהלך שלוש השנים הבאות. רק 28 אחוז מהמטבעות זמינים כעת למסחר.

אייפקוין הוא דוגמה לזן חדש של "ארגונים אוטונומיים מבוזרים" (DAOs) העוסקים במטבעות קריפטו ומשתמשים ב־Airdrops של אסימונים ככלי לחלוקת זכויות השליטה. פירוש הדבר הוא שלמי שמחזיק ברשותו יותר מטבעות קריפטו יש השפעה רבה יותר על הכיוון שהפרויקט יתקדם בו. המטבעות האלה הופכים גם לנכסים פיננסיים ספקולטיביים שבאמצעותם אפשר לפתות משתמשים חדשים אל פלטפורמה חדשה או שוק חדש. 

בין החברים הנוספים בקונסורציום של אייפקוין נמנים אלכסיס אוהניאן, ממייסדי רדיט, גיא עוזרי, דמות ותיקה בתעשיית המוזיקה שבין לקוחותיו נמצאים מדונה ו־U2, וחברת Horizen Labs המפתחת טכנולוגיית בלוקצ'יין.

 דובר מטעם Yuga אמר שאנדריסן הורוביץ קיבלה מטבעות בתמורה לעזרתה ב"תכנון כללי של נושא המשילות ב־DAO". אנדריסן הורוביץ סירבה להתייחס למעורבותה בפרויקט.

בחודש שעבר דיווח פייננשל טיימס שחברת Yuga נמצאת בדיונים עם משקיעים, ובהם אנדריסן הורוביץ, בנוגע לסבב מימון חדש בגובה של 4-5 מיליארד דולר. גם Yuga וגם אנדריסן הורוביץ סירבו להתייחס למימון אפשרי זה.

© The Financial Times Limited 2022. All Rights Reserved. Not to be redistributed, copied or modified in anyway. tech12 is solely responsible for providing this translation and the Financial Times Limited does not accept any liability for the accuracy or quality of the translation.