גוגל מפתחים, אילוסטרציה (צילום: monticello, שאטרסטוק)
גוגל מפתחים. הפרויקט הוא חלק מקבוצה בשם "צוות סיוע למפתחי AI" | צילום: monticello, שאטרסטוק

גוגל מפתחת בחשאי מערכת שמשתמשת בלמידת מכונה כדי לאמן קוד לכתוב את עצמו, לתקן ולעדכן, כך מגלה ביזנס אינסיידר. הפרויקט החל ביחידת "X" באלפבית, יחידת הטכנולוגיה העתידנית של החברה האם של גוגל, וכעת הועבר ל-Google Labs תחת השם "Pitchfork", מה שמעיד ככל הנראה על הכוונות הרציניות לגביו.

בינתיים אין הרבה פרטים על פרויקט Pitchfork. העובדים בגוגל שדיווחו עליו עשו את זה בעילום שם, והסבירו שנאסר עליהם לדבר על הפרויקט. מה שידוע הוא שמדובר במערכת שנועדה ללמד קוד לכתוב ולשכתב את עצמו, זאת באמצעות זיהוי סגנונות שונים של כתיבת קוד, הערכה אילו קטעי קוד משיגים את מירב התוצאות המבוקשות והתאמתם למשימות שהוצבו לפרויקט הקוד הנוכחי.

מתברר שהמטרה המקורית של הפרויקט המסתורי היתה לבנות כלי שיוכל לעדכן את כמויות הקוד העצומות של גוגל לגרסאות חדשות שיוצאות לשפת התכנות Python, השפה הנפוצה ביותר בעולם כיום. מכיוון שמדובר בעבודה טכנית למדי, הכוונה היתה לשחרר את המתכנתים של גוגל מהמשימה ולעשות את העבודה בצורה אוטומטית.

עם התקדמות הפרויקט הלך והתברר שהיעדים שלו יכולים להיות הרבה יותר שאפתניים וכעת המטרה היא לבנות מערכת כללית לכתיבת קוד ולשיפורו, שתביא להפחתה משמעותית בכמות הקוד שיידרשו המפתחים לכתוב בעתיד. פרויקט Pitchfork הוא עכשיו חלק מקבוצה בשם "צוות סיוע למפתחי AI". ברשימת המשרות הפתוחות בפרויקט נכתב: "אנחנו בונים את עתיד הנדסת התוכנה".

בינתיים אין הרבה פרטים על פרויקט Pitchfork. מה שידוע הוא שמדובר במערכת שנועדה ללמד קוד לכתוב ולשכתב את עצמו באמצעות זיהוי סגנונות שונים של כתיבת קוד, הערכה אילו קטעי קוד משיגים את מירב התוצאות המבוקשות והתאמתם למשימות שהוצבו לפרויקט הקוד הנוכחי

המערכת החדשה היא חלק ממגמה ברורה בתקופה האחרונה של כניסה לתחומי ה-AI הגנרטיבי, בינה מלאכותית יצירתית. הכרנו את זה במודלים של AI שכותבים טקסטים משובחים, ראינו את זה במודלים שיוצרים ציורים וקולאז'ים, ואחר כך הגיעו המודלים שכותבים קוד.

פלטפורמת GitHub של מיקרוסופט בשיתוף חברת OpenAI השיקו ביוני השנה את Copilot, כלי AI שנועד להיות טייס משנה ליד התוכניתן: לסייע בהשלמה אוטומטית של הקוד למתכנתים בפייתון, אבל גם בעשרות שפות תוכנה נוספות. התוצאות עד כה מראות שמפתחים מייצרים עד 40% מהקוד שלהם בעזרת ה-Copilot וב-GitHub העריכו שהכמות עשוייה להכפיל את עצמה בשנים הקרובות.

גם לגוגל יש כלי מקביל ל-Copilot אבל כפי שזה נראה כרגע, המטרות של גוגל הן הרבה יותר מאשר השלמה אוטומטית של קוד. חברת הבת של גוגל DeepMind פיתחה מערכת בשם AlphaCode שיוצרת קוד באמצעות AI במטרה לנצח בתחרויות כתיבת קוד. אם מחברים את זה עם Pitchfork אולי נקבל מערכת שהופכת כל תוכניתן לאשף קוד כמו ה-AI שהופך כל אחד מאיתנו לאמן גרפי.

בנקודה הזו גוגל מתחילה לצעוד על קרקע קצת דקה. השאיפה לסייע למהנדסי תוכנה לכתוב קוד של בינה מלאכותית בקלות מובנת. כיום מדובר במשימה המקצועית והתובענית ביותר בתחום הקוד ולא כל תוכניתן מסוגל לבצעה. אבל האפשרות שה-AI יכתוב בעצמו קוד ל-AI חדש מעלה תסריטים מדאיגים כמו הדהוד שגיאות לממדים הרסניים ושל עוולות בתחומי האתיקה שספק אם גוגל כבר הספיקה לבחון אותם במרוץ קדימה לקוד גנרטיבי.