מארק צוקרברג  (צילום:   Frederic Legrand - COMEO, shutterstock)
מארק צוקרברג. טוען שלאפל יש ניגוד עניינים | צילום: Frederic Legrand - COMEO, shutterstock

המנכ"לים הבכירים של חברות הטק יוצאים נגד אפל: אחרי בעלי טוויטר אילון מאסק, מנכ"ל ספוטיפיי דניאל אק ומנכ"ל אפיק גיימס טים סוויני, גם מנכ"ל מטא מארק צוקרברג מצטרף למתקפה על המדיניות של אפל בחנות האפליקציות שלה.

בראיון בכנס של הניו יורק טיימס, שפורסם בבלומברג, ציין צוקרברג שזה בעייתי שחברה אחת יכולה לשלוט אילו חוויות אפליקציה מגיעות בסופו של דבר למכשירים, והוסיף כי "רוב הרווחים באקוסיסטם של המובייל זורמים לאפל". צוקרברג ציין שלעתים כללי מודרציית התוכן עבור אפליקציות סובלים מניגוד אינטרסים מכיוון שהם מופנים לעתים קרובות כלפי מתחרים.

עסקיו של צוקרברג ספגו פגיעה משמעותית עם עדכון תנאי הפרטיות במערכת ההפעלה של אפל שנכנסו לתוקף ב-2021 ומקשים על אפליקציות כמו פייסבוק לטרגט מודעות פרסום למשתמשים. צוקרברג הוסיף והשווה בין אפל לגוגל, וטען שבמכשירי אנדרואיד ניתן להוריד אפליקציות גם שלא דרך חנות האפליקציות. בתחילת השנה עם פרסום הדוחות ציין צוקרברג בשיחת משקיעים שהשינוי במדיניות הפרטיות של אפל יעלה למטא 10 מיליארד דולר בשנה הקרובה.

בעוד צוקרברג תוקף את אפל, דווקא מאסק מוריד את הלהבות אחרי שקיים הלילה פגישה עם מנכ"ל אפל טים קוק. מאסק צייץ שהוא מודה לקוק על פגישתם והסיור במטה החברה. לדבריו, הייתה שיחה טובה ובין היתר נפתרה "אי-ההבנה" לגבי הסרתה הפוטנציאלית של טוויטר מחנות האפליקציות של אפל.

מוקדם יותר השבוע האשים מאסק את אפל בסדרת ציוצים שהמדיניות של האפסטור נוגדת רעיונות של חופש הביטוי ויצא נגד גובה העמלות על רכישות המתבצעות באפליקציות (In App) שנעות בין 15% ל-30% מהעסקה. מאסק, שמעוניין שטוויטר תשיג רווחים נוספים מלבד פרסום, באמצעות פיצ'רים בתשלום באפליקציה לא מעוניין לחלוק כמעט שליש מהרווחים עם אפל.