מיקרוסופט, Microsoft (צילום: Volodymyr Kyrylyuk, shutterstock)
מיקרוסופט. תרוויח גם יחסי ציבור חיוביים | צילום: Volodymyr Kyrylyuk, shutterstock

מיקרוסופט מושיטה עלה תאנה לאקטיוויז'ן-בליזארד, בתקווה להסיר משוכה משמעותית במיזוג שבין החברות: הודיעה לאירגון העובדים Communications Workers of America, ארגון העובדים הגדול בארצות הברית, שהיא "תשמור על נייטרליות" ביחס להתאגדות העובדים שהוקמה לאחרונה בקרב אנשי ה-QA של חברת Raven Software - השייכת לאקטיוויז'ן-בליזארד.

המשמעות של נייטרליות זו עבור מיקרוסופט היא למעשה התחייבות בכתב שלא לפעול כנגד התאגדויות עובדים, העשויות לקום בעתיד בקרב 7,000 העובדים האמריקאים של אקטיוויז'ן-בליזארד.

מיקרוסופט רכשה את אקטיויז'ן-בליזארד מוקדם יותר השנה, בעסקת ענק של למעלה מ-68 מיליארד דולר, שעדיין ממתינה לאישור הרגולטור. חברת הבת Raven Software עסקה בשנים האחרונות בפיתוח חלק מהכותרים בסדרת Call of Duty.

עבור אקטיוויז'ן-בליזארד, מדובר בשינוי חד במדיניות לאור בעלת הבית החדשה: ההתאגדות בשורות Raven נתקלה בקשיים רבים מצד ההנהלה את אקטיוויז'ן-בליזארד, בין היתר מצד מנכ"ל החברה השנוי במחלוקת בובי קוטיק, הצפוי לעזוב את תפקידו לאחר שתושלם הרכישה של מיקרוסופט. עוד בטרם ההתאגדות שלהם הפכה לרשמית, 30 עובדי ה-QA (מתוך סך כל כ-200 עובדי החברה) שבתו במשך כחודש כמחאה על כך ש-12 מעמיתיהם פוטרו - בלי שניתנה סיבה לכך.

ההצהרה הייחודית של מיקרוסופט נובעת מתוקף מעמדה בתור בעלת הבית שטרם קיבלה את המפתחות. CWA הודיעו כי ההצהרה מסירה את החששות שהיו להם מהעסקה ושהם כעת תומכים ברכישה. בנוסף, היא תדאג לסדר למיקרוסופט קצת יחסי ציבור חיוביים 

בסוף חודש מאי עובדי רייבן קיבלו רשמית בהצבעה את ההחלטה להתאגד במסגרת ה-CWA, מה שהוביל את קוטיק להודיע לפני מספר ימים כי החברה תיכנס עמם למשא ומתן רשמי על תנאי ההעסקה שלהם.

עם זאת, מנכ"ל חטיבת הגיימינג של מיקרוסופט, פיל ספנסר, שמר מלכתחילה על טון מפויס ביחס להתאגדות, וכבר התחייב בעבר לכבד כל הסכם אליו יגיעו עובדי רייבן עם הנהלת אקטיוויז'ן-בליזארד. עם זאת, ההסכם הישיר עם ה-CWA הוא בהחלט עליית מדרגה.

ההצהרה הייחודית של מיקרוסופט ל-CWA נובעת מתוקף מעמדה בתור בעלת הבית שטרם קיבלה את המפתחות. הרשות להגבלים עסקיים צפויה לחקור בחודשים הקרובים לעומק את האותיות הקטנות ביותר של עסקת הענק, הגדולה ביותר בתולדות תעשיית הגיימינג ואחת מהגדולות ביותר אי פעם בכלל.

CWA הודיעו כי ההצהרה מסירה את החששות שהיו להם מהעסקה ושהם כעת תומכים ברכישה, שמיקרוסופט צופה להשלים רשמית ב-2023. היא גם מסדרת למיקרוסופט קצת יחסי ציבור חיוביים, בוודאי לאור הניסיונות המתוקשרים של חברות ענק כמו אמזון או סטארבאקס להתנגד להתאגדויות כאלו בשורות שלהם.

כך או כך, נראה שגלי ההדף ממהלך של מחלקה אחת קטנה בחברה משנית בחשיבותה בסך כל עסקת הענק של מיקרוסופט הגיעו לחלונות הגבוהים ביותר שלה.