הארמון של דיסני, זכוכית מגדלת, אילוסטרציה (צילום: Marko Aliaksandr, שאטרסטוק)
דיסני, אילוסטרציה. האמצעים הקיימים כיום דורשים עבודה ידנית מרובה | צילום: Marko Aliaksandr, שאטרסטוק

דיסני חשפה כלי AI חדש שפיתחה בשם FRAN (face re-aging network) המאפשר להצעיר או לבגר את פניהם של שחקנים בסרטים בתוך שניות. במאמר בן 12 עמודים מפרטת דיסני את היכולות של FRAN שמקדמות שינויי גיל בווידיאו לקבלת תוצאה יציבה באופן חסר תקדים, תוך שמירה על תווי פנים והבעות בתזוזה ותחת תנאי תאורה משתנים.

האמצעים הקיימים כיום דורשים עבודה ידנית מרובה של הפקת פוסט ויכולה לארוך ימים שלמים בגלל הצורך לעבוד פריים אחרי פריים בשביל לייצר תוצאה איכותית בווידיאו. הכלים שבשימוש כיום, מסבירים בדיסני, מספקים תוצאה באיכות לא מספקת שסובלת מבעיות רזולוציה, מריחות וחוסר עקביות בין פריימים.

לפי דיסני מדובר בשיטה הראשונה לשינוי גיל של פנים בווידיאו שהיא פרקטית, ניתנת ליישום ואוטומטית במלואה.

FRAN היא רשת עצבית שאומנה על בסיס נתונים גדול של זוגות תמונות מלאכותיות של פנים בגילים שונים באופן שעוקף את הצורך למצוא זוגות של תמונות בזווית, תאורה והבעה דומות של אנשים אמיתיים, לפי הוורג'. FRAN מבצעת ניבוי של השינויים בפנים של אדם מצולם ומוסיפה או גורעת מאפיינים חזותיים בהתאם לתוצאת הגיל המבוקש, בווידיאו. אף שמערכת ה-AI של דיסני מתקדמת, יש לה מגבלות מסוימות כמו למשל לבגר שחקנים צעירים מאוד.

לא מדובר בצעד ראשון של דיסני בתחום הבינה המלאכותית שכבר הציגה בעבר גם כלי דיפ-פייק לפני כשנתיים. למרות הפוטנציאל הרב בפיתוח של דיסני, לא ידוע מתי דיסני תהפוך את הטכנולוגיה לזמינה לציבור ויש עוד זמן עד שהוא ייכנס לשימוש אוטומטי במלואו בתעשיית הסרטים לפי הוורג'.