תוכנת טימס Teams (צילום: wichayada suwanachun, shutterstock)
טימס. זום וסלאק ירוויחו | צילום: wichayada suwanachun, shutterstock

מיקרוסופט תפריד את תוכנת טימס (Teams) מחבילת תוכנות האופיס (Office) שעד כה נמכרו יחדיו, כך מדווח הפייננשל טיימס. זה ניצחון למתחרה העיקרית בשוק העבודה, סלאק - שהגישה תלונה לנציבות האיחוד האירופית ב-2020. לטענת סלאק, מכירת "באנדל", כלומר חבילות תוכנה משולבות, יוצרת פגיעה בתחרות. כעת, מיקרוסופט החליטה להתקפל במטרה להדוף חקירה של הנציבות בנושא. בפועל, ההפרדה תאפשר ללקוחות לרכוש חבילת אופיס בלבד מבלי שענקית הטכנולוגיה - בעלת בסיס המשתמשים הרחב - תצרף אליה בנוסף את תוכנת טימס.

סלאק, שהוקמה ב-2013, היתה עוד הייתה חברה עצמאית כשהגישה את התלונה - וחודשים ספורים לאחר מכן נרכשה בעצמה על ידי חברת הענק סיילספורס. סיילספורס מציעה פתרונות ענן ותוכנה למגזר העסקי וסלאק נרכשה לפי שווי 27.7 מיליארד דולר. עוד חברה שצפויה ליהנות מפירות ההפרדה היא המתחרה זום, שכן גם טימס מציעה אפשרות נוחה לשיחות וידיאו.

סלאק (צילום: monticello, shutterstock)
סלאק. הגישה את התלונה כמתחרה קטנה ועצמאית - היום כבר חלק מארגון ענק | צילום: monticello, shutterstock

המקרה הנוכחי מזכיר במידת מה את "מלחמת הדפדפנים" מסוף שנות התשעים של המאה הקודמת: מיקרוסופט הגדירה את הדפדפן אינטרנט אקספלורר (IE) כדפדפן ברירת המחדל במערכת ההפעלה ווינדוס, ובאופן שלטענת מפתחת הדפדפן (הפופולרי דאז) נטסקייפ, פגע בתחרות.

המקרה הנוכחי מזכיר את "מלחמת הדפדפנים" המיתולוגית: מיקרוסופט הגדירה את הדפדפן אקספלורר כדפדפן ברירת המחדל במערכת ההפעלה ווינדוס, באופן שלטענת נטסקייפ פגע בתחרות

נטסקייפ אמנם הפסידה, אך בשלב מסוים הרשויות האמריקאיות נכנסו לסיפור, תבעו את מיקרוסופט על פגיעה בתחרות - ואף דרשו לפרק אותה לפעילויות נפרדות. אף שמיקרוסופט לא חויבה בסוף להתפצל, העיסוק הממושך בתביעה העיב על החברה במשך שנים.

מיקרוסופט רחוקה מלהיות ענקית הטק היחידה שמתמודדת עם טענות לניצול כוחה כדי לחסום מתחרות קטנות ממנה. אפל מתמודדת עם טענות ותביעות דומות על שימוש בדומיננטיות שלה באייפון לנטרול מתחרות. באיחוד האירופי מתנהלת כבר חודשים תביעה שהגישה אפל חברת המוזיקה בסטרימינג ספוטיפיי, הטוענת שאפל משתמשת בשליטתה בהפצת אפליקציות במכשירי iOS כדי להקשות עליה להגיע למשתמשים.