דגים באקווריום אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
דגים באקווריום, אילוסטרציה. פרסמו את פרטי האשראי שלו בפני כל עוקביו | צילום: Shutterstock

היוטיובר היפני מוטקימארו (Mutekimaru) בנה אקווריום מיוחד לדגים שלו שמאפשר להם לשחק בנינטנדו סוויץ'. לא, אין צורך לקרוא את המשפט הזה שוב - קראתם נכון. מוטקימארו הוא חלק מטרנד הולך ומתרחב של סטרימרים שבונים וממציאים שלל בקרים יצירתיים למשחקים פופולריים, ובתחילת ימי הקורונה הוא חיבר את הסוויץ' שלו לחיישנים מיוחדים ברצפת האקווריום.

המכניקה פשוטה לכאורה: כאשר אחד הדגים שלו חולף מעל אחד החיישנים, הוא מפעיל כפתור - מה שגורם לסוויץ' בעיקר להתנהג בתזזיותיות, סוג של גרסת גיימינג לניסוי המחשבתי המפורסם בו אינספור קופים היושבים מול אינספור מכונות כתיבה כותבים לבסוף את "המלט" בכוח ההסתברות בלבד. ואכן, בסוף 2020, לאחר למעלה מ-3,000 שעות משחק, הדגים הצליחו איכשהו לסיים את המשחק Pokemon Ruby and Sapphire.

אותו כוח אקראי שגרם להם איכשהו לאסוף פוקימונים ולנצח בקרבות - לקח אותם לחנות הדיגיטלית של הסוויץ', שם הדגים יצאו למסע קניות לא מכוון, הוסיפו 500 ין מכרטיס האשראי של מוטקימארו לחשבון הסוויץ' שלו ואז השתמשו בהם כדי לקנות תוספות קוסמטיות למשחק Nintendo Switch Sports

רק שהפעם כוח ההסתברות משך פחות לכיוונים של טרגדיה שייקספירית ויותר לכיוון של קומדיה. לפני כמה ימים הדגים שיחקו בגרסה החדשה של המשחק, Pokemon Scarlet and Violet הידועה לשמצה בכך שיצאה לשוק כשהיא מלאה בתקלות שונות. מוטקימארו בדיוק לא היה בבית כשבאג אחד כזה גרם למשחק להיסגר - והדגים מצאו את עצמם משוחררים לתפריט הראשי של הסוויץ'.

תוך זמן קצר, אותו כוח אקראי שגרם להם איכשהו לאסוף פוקימונים ולנצח בקרבות - לקח אותם לחנות הדיגיטלית של הסוויץ', שם הדגים יצאו למסע קניות לא מכוון, הוסיפו 500 ין מכרטיס האשראי של מוטקימארו לחשבון הסוויץ' שלו ואז השתמשו בהם כדי לקנות תוספות קוסמטיות למשחק Nintendo Switch Sports. נכון שלא בדיוק מדובר בהשתוללות פרועה עם כרטיס האשראי (אם כי עדיין בקניות די מרשימות יחסית לדגים), אבל על הדרך הם גם חשפו את פרטי האשראי של מוטקימארו לכל הצופים שלו.

מוטקימארו, כמובן, הרוויח פרסום רב מהסיטואציה, והנזק היחיד הסתכם בכך ב-500 ין ובביטול כרטיס האשראי שלו. נכון למועד פרסום טקסט זה, הדגים חזרו לשחק פוקימון, וברגע זה ממש, למרבה האירוניה, תקועים במשחק בתוך איזשהו נהר.

אגב, מוטקימארו הוא כאמור לא היחיד שיצר דרכים משונות לשחק במשחקים פופולריים: כך למשל MissMikkaa חיברה את Elden Ring, משחק האקשן-תפקידים הידוע לשמצה ברמת הקושי האכזרית שלו למשטח ריקוד - ורקדה את דרכה לניצחון על הבוסים הקשים ביותר במשחק; סטרימר פופולרי אחר, SuperLouis64, שיחק Final Fantasy 7 בחרב אדירת מימדים המשחזרת בצורתה ובמימדיה את החרב העצומה של גיבור המשחק בעודו מניף ומנופף אותה ברחבי החדר על מנת לחבוט באויבים וירטואליים.