אילון מאסק בפתיחת מפעל הענק של טסלה בברלין  (צילום: AFP, getty images)
מאסק. תרומות של למעלה מ-15 מיליון דולר | צילום: AFP, getty images

לפני כ-6 שבועות, עם פרוץ הקרבות מאוקראינה, תרם אלון מאסק לווייני סטארלינק למדינה לאחר שהתבקש לעשות זאת בטוויטר.

מניותיו של מאסק, שהפך ברגע אחד לפילנטרופ גלובלי, נסקו מיד, וחברת SpaceX שמפעילה את לווייני סטארלינק המשיכה לסחוט את ההון הציבורי ברצף ראיונות. מנכ"לית החברה גוון שוטוול אמרה בראיון "אני גאה שיכולנו לספק את הטרמינל לאנשי אוקראינה" והוסיפה בראיון ל-CNBC: "אני לא חושבת שארה"ב שילמה לנו כדי שניתן את הטרמינלים לאוקראינה".

האמנם?

מסמכים שהגיעו לבלוג The Technology 202 של הוושינגטון פוסט, העוסק בקשרים שבין פוליטיקה לטכנולוגיה, מציגים תמונה שונה. על פי המסמכים, הממשל האמריקני שילם מיליוני דולרים עבור חלק נכבד מהציוד ועלויות השינוע לאוקראינה. על פי הדיווח הסוכנות האמריקנית לפיתוח בינלאומי (USAID) שילמה עבור 1,333 טרמינלים של סטארלינק בעלות של 1,500 דולר לטרמינל ועוד שני מיליון דולר עבור התוכנה. עלויות השינוי הסתכמו ב-800 אלף דולר, עלות כוללת של 3 מיליון דולר למשלם המיסים האמריקני.

בהודעה לעיתונות שהוציאה USAID הסוכנות תייגה את ההסדר תחת הכותרת "שותפות ציבורית-פרטית". כתב החלל ג'ואי רולט הבחין כי בעמוד ההודעות לעיתונות באתר של USAID, סכום התרומה של SpaceX, לכאורה 10 מיליון דולר - נמחק מהמסמכים. בחמישי שעבר דוברת USAID רבקה צ'ליף פרסמה בהודעה כי "השילוח של הטרמינלים של סטארלינק התאפשר תודות למספר גורמים, שתרומתם מסתכמת במעל 15 מיליון דולר שאיפשרו את הרכישה, הטיסות הבינלאומיות, שינוע קרקע ואת שירותי האינטרנט של 5,000 הטרמינלים".