אינסטגרם (צילום: charnsitr, ShutterStock)
אינטסגרם. הקמפיין הפך ויראלי | צילום: charnsitr, ShutterStock

שבוע מורט עצבים עבר על מנכ"ל אינסטגרם אדם מוסרי. אחרי השקה מתוקשרת על פיצ'רים חדשים באינסטגרם, שהיו אמורים להפוך אותה לסוג של טיקטוק, אתמול הוא התקפל והכריז שהתוכנית חוזרת לשולחן השרטוטים. בפועל, האפליקציה תפחית את מספר הפוסטים המומלצים בפיד שמבוססים על אלגוריתם ההעדפות, ותשהה את התוכנית שלה לעבור לתמונות וסרטונים על מסך מלא בסגנון טיקטוק. כיום מרבית התוכן באינסטגרם מגיע ממעקב ספציפי אחרי פרסונות רשת, חברים ומשפחה.

קדמה להכרזה הזו התכתשות אונליין מתישה מול מגה משפיעניות: בתחילת השבוע הצלמת טאטי (325 אלף עוקבים) יצאה בקריאה "להחזיר את אינסטגרם להיות אינסטגרם", האיצה בכל העוקבים שלה לשתף בכל הכוח וגם פרסמה עצומה באתר change.org. בפוסט היא תייגה את קיילי ג'נר (361 מיליון עוקבים) וקים קרדשיאן (326 מיליון עוקבים) שגילו עניין (עסקי כנראה), ושיתפו אותו עם מאות מיליוני העוקבים שלהן. מוסרי (1.5 מיליון עוקבים) פרסם בתגובה כמה דברי הסבר מלומדים, אבל העדיף לעשות את זה בטוויטר. כשרואים את התגובות שקיבל, אפשר להבין למה:

אחר כך הגיעו הדו"חות הרבעוניים של חברת האם מטא (פייסבוק), שהציגו ירידה שנתית בהכנסות לראשונה מאז שהחברה הפכה ציבורית. המנכ"ל מארק צוקרברג שפך שמן על מדורת אינסטגרם, כשאמר שכמות הפוסטים בפיד שלנו, שמגיעים מאנשים שאנחנו לא עוקבים אחריהם, תוכפל עד סוף השנה הבאה. הסיבה: מנוע ההמלצות מבוסס ה-AI של אינסטגרם.

בשלב הזה מוסרי כנראה הבין שהיקום מנסה להגיד לו משהו ובליל אמש הודיע רשמית שהניסוי נכשל. "אני שמח שלקחנו סיכון. אם לא נכשל מדי פעם סימן שאנחנו לא אמיצים מספיק או לא חושבים מספיק בגדול", הוא אמר לאתר Platformer, "אבל אנחנו בהחלט צריכים לקחת צעד גדול אחורה ולעשות חשיבה מחודשת. אחרי שנלמד הרבה, נחזור עם רעיונות חדשים או מחודשים. כך שאנחנו מתכוונים לעבוד על זה".

מוסרי היה צריך להבין שזה לא זמן טוב לעשות ניסויים. מטא חוטפת אש צולבת כשמודל הפרסום שלה נפגע קשות כתוצאה מהגבלות של חברת אפל, היא נמצאת תחת חקירות בלתי פוסקות של הקונגרס וההצלחה של טיקטוק בקרב הדור הצעיר גורמת לשערה של מטא להאפיר. חוץ מזה פייסבוק עצמה הכניסה שינויים לפיד שלה, כך שייתן עדיפות לתוכן מומלץ וירכז את הפוסטים מחברים ומקבוצות בטאב נפרד - שזה זעזוע מטלטל בפני עצמו.