אקס בוקס Xbox (צילום: vfhnb12, shutterstock)
אקסבוקס, אילוסטרציה. רובים, תנורים ואקסבוקס | צילום: vfhnb12, shutterstock

יתכן שפספסתם את הסערה האינטרנטית החדשה והמפתיעה שפרצה בחודש ינואר: שורה של פוליטיקאים ופרשנים רפובליקנים התאחדו בשביל להאשים את קונסולת האקסבוקס בפרוגרסיביות יתר. אבל הפעם הסיבה לא הייתה סוגיות של ייצוג, פוליטיקלי קורקט או כל דבר שקשור לתוכן של משחקים - אלא לעדכון הגדרות צריכת החשמל בקונסולה. לכאורה, הדבר הכי טכני ויבש שאפשר להעלות על הדעת, אבל מתברר שבארצות הברית של היום גם זו עילה למלחמת תרבות.

בימים כתיקונם, אם נבחרי ציבור רפובליקנים היו מופיעים בערוץ פוקס ורק מוציאים מהפה את המילה "אקסבוקס", היה אפשר לדעת מיד שנקלעתם לעוד דיון על משחקי מחשב אלימים ואיך הם אשמים בהשחתת הנוער, שלא לדבר על מקרה הירי ההמוני האחרון בארצות הברית (ולא, חלילה, העובדה שאפשר לקנות שם נשק אוטומטי בסופרמרקט).

אבל אנחנו לא נמצאים בימים כתיקונם, והנה הסנטור הטקסני טד קרוז, שזכור בתור אחד המועמדים הרפובליקנים שהפסידו לדונלד טראמפ את הפריימריז של 2016, הבעיר את סערת הגיימינג הכי פחות צפויה של השנה שרק התחילה. "קודם תנורי הגז, אז הקפה, ועכשיו הם באים אחר האקסבוקס שלכם". וכך, תוך דקות ספורות, ניצת קרב חדש במלחמת התרבות: האקסבוקס הוא woke עכשיו, והליברלים הארורים רוצים לקחת לכם את השלט.

קצת קונטקסט לציוץ עבור מי שהיה לו את המזל לפספס את מלחמת תנורי הגז הגדולה שהבעירה את האינטרנט האמריקאי לפני כשבועיים: מדובר בוויכוח סביב האפשרות שממשל ביידן יקדם שימוש בתנורים חשמליים על פני תנורי גז מטעמים אקולוגיים. מהצד הימני של המפה הפוליטית בארה"ב, כמובן, מיד ניסחו מחדש ל"הבית הלבן עומד לאסור באופן גורף על השימוש בתנורי גז", ופטריוטים חרוצים במיוחד אף העלו סרטוני טיקטוק של תנור הגז בביתם פועל סתם כך, בשביל להראות לשמאלנים מה זה.

אבל איך כל זה מתקשר לאקסבוקס? האתר האמריקאי השמרני The Blaze פרסם בשבוע שעבר ש"אקסבוקס תכריח את הגיימרים לכבות את הקונסולות שלהם על מנת להילחם בשינוי האקלים", אם כי כבר בגוף הכתבה נמסר תיאור מדויק יותר של העובדות: אף אחד לא יצטרך לכבות שום קונסולה ולהפסיד אפילו שניית משחק אחת. מיקרוסופט בסך הכל משחררת עדכון למכשירי האקסבוקס החדשים שמשנה את ההגדרות כך שברירת המחדל תהיה מצב ה"כיבוי" החסכוני, ולא מצב ה"שינה", בו הקונסולות עדיין עובדות, אבל יכולות למשל להמשיך להוריד קבצים גדולים. זאת לצד שינויים נוספים שאמורים להפחית את פליטת הפחמן של הקונסולה הביתית כחלק מיוזמה נרחבת יותר של מיקרוסופט להפוך עד 2030 לחברה ירוקה. מדובר בשינוי ברירת המחדל בלבד: משתמשים עדיין יוכלו להעביר את האקסבוקס שלהם למצב שינה, גם באופן קבוע, וכמובן לעבור בין שני המצבים בהתאם לצרכים שלהם באותו רגע.

אתר The Blaze פרסם ש"אקסבוקס תכריח את הגיימרים לכבות את הקונסולות שלהם על מנת להילחם בשינוי האקלים", אם כי בגוף הכתבה נמסר תיאור מדויק יותר של העובדות: מיקרוסופט בסך הכל משחררת עדכון שמשנה את ברירת המחדל כך שתהיה חסכונית בחשמל

הציוץ של קרוז, שהוציא לחלוטין מהקשר את הכותרת הלא מדויקת של The Blaze (אף אחד, באף שלב, בוודאי שלא מיקרוסופט, לא שקל לקחת למישהו את האקסבוקס אותו הם עצמם מכרו) הצית סערה שלמה. חבר בית הנבחרים של ארצות הברית טרוי נהלס, גם הוא מטקסס, צייץ "הם רוצים לקחת את הרובים שלכם. הם רוצים לקחת את תנורי הגז שלכם. ועכשיו הם רוצים לקחת את האקסבוקס שלכם. מה הלאה?".

ג'ימי פאילה, מגיש של פוקס ניוז אמר בשידור ש"מה שהם עושים זה מטורף, אנחנו מבינים מה זה. הרי זה לא הולך להשפיע באמת על צריכת החשמל שלכם. הם מנסים לגייס את הילדים שלכם לתוך פוליטיקת האקלים". ומארק ת'יסן, שהתארח בתוכנית אחרת באותו יום שידורים, אמר "אם הרדיקלים של האקלים רוצים לעצבן את דור ה-Z, הדרך הכי טובה לעשות זאת היא לקחת להם את האקסבוקס!".

אבל אם מישהו בכל זאת דואג לשמו הטוב של האקסבוקס, או לכך שלפרשני פוקס ניוז יהיה על מה לדבר גם השבוע: אל דאגה. בדיוק כמו המלחמה האיומה על תנורי הגז, גם הריב המטופש הזה צפוי להישכח בקרוב, וכולם ימצאו מכשיר חשמלי חדש לריב עליו.