אילוסטרציה OpenAI (צילום: Ascannio, Shutterstock)
הפלאגין יאפשר למפתחים צד שלישי לחבר את המאגרים שלהם ל-ChatGPT | צילום: Ascannio, Shutterstock

עד כה ChatGPT היה חלון הראווה ליכולות של צ׳טבוט שמחובר ל-AI, כלי בודד שהסתמך על מאגר מידע אחיד והמשתמשים הם אלה שחיפשו את השימושים השונים בו. כל זה עומד להשתנות - OpenAI משנה את המהות של ChatGPT מכלי לפלטפורמה.

חברת OpenAI הכריזה על פלאגין ל-ChatGPT. המשמעות היא שמפתחים צד שלישי יוכלו להשתמש ביכולות של ChatGPT על מנת לחבר את המודל למאגר הנתונים שלהם, וליצור לו שימושיות נוספת. אם עד כה ChatGPT היה מאגר אינפורמציה שהמשתמש חיפש כיצד לגרום לו להציג את המידע שהוא מעוניין בו, מעכשיו ChatGPT הופך לפלטפורמה מלאה שבה המשתמש יוכל לבצע פעולות באתרים שונים.

עד כה, על מנת לבצע פעולות מסוימות כמו לחפש ולהזמין טיסה, משתמשים חיפשו בשורת החיפוש של גוגל וקיבלו הפניה לאתרים אחרים. עתה השינוי מציב את ChatGPT כתחרות אמיתית לחברות כמו גוגל, ואף כאיום על חנויות האפליקציות

בהדגמה שהציג גרג ברוקמן, אחד המייסדים של OpenAI, הוא מראה כיצד ניתן לבקש מ-ChatGPT למצוא שולחן למסעדה בסן פרנסיסקו בתאריך ושעה מסוימים. הצ׳אט משתמש בפלאגין של האתר OpenTabel לא רק לחפש עבור המשתמש שולחן, אלא גם ממש להזמין את השולחן ולשלוח את האישור ב-ChatGPT. לאחר מכן, המשתמש מבקש מתכון דיאטתי, ו-ChatGPT מגיש מתכון מלא ומחשב את הקלוריות במתכון בעזרת פלאגין לאתר Wolfarm Alpha. בשלב הבא, המשתמש מבקש לקנות את כל המצרכים על מנת להכין את המתכון, ו-ChatGPT משתמש בפלאגין של Instacart על מנת להכניס לסל הקניה את כל המצרכים שצריך.

השינוי הזה פותח המון אפשרויות בפני גורמים צד שלישי. אלה יוכלו לפתח כלים חדשים בשביל גם לפגוש את המשתמשים של ChatGPT, כאלה יש כבר מיליונים, וגם לעזור למשתמשים האלה לעשות פעולות אקטיביות באתר שלהם. כבר עכשיו ניתן להתקין פלאגין של Expedia על מנת להזמין מלונות דרך ChatGPTֿ, או Kayak על מנת להזמין טיסות. עד כה, חברות התמקדו בבניית אתרים או אפליקציות שמשתמשים יוכלו למשוך מהם מידע ולבצע דרכם פעולות. עכשיו חברות יוכלו לבנות פלאגין ל-ChatGPT, בשביל שמשתמשים יוכלו דרכו לבצע פעולות.

השינוי פתוח בינתיים למספר מצומצם מאוד של משתמשים, אך בעתיד ייפתח לקהל הרחב.עד כה, על מנת לבצע פעולות מסוימות כמו לחפש ולהזמין טיסה, משתמשים חיפשו בשורת החיפוש של גוגל וקיבלו הפניה לאתרים אחרים. עתה השינוי מציב את ChatGPT כתחרות אמיתית לחברות כמו גוגל, ואף כאיום על חנויות האפליקציות של אפל ואנדרואיד, שחברות רבות פיתחו עבורן אפליקציות במטרה לעשות בדיוק את הפעולות האלה. ChatGPT יכול להפוך בעתיד הקרוב לכלי שבעזרתו אפשר לבצע את רוב הפעולות ברשת, וכל מה שצריך לעשות זה לבקש מהכלי בשפה פשוטה את מה שרוצים לעשות.

לרבים השינוי הזה מזכיר את הרגע שבו אפל פתחה את חנות האפליקציות שלה, ואיפשרה למפתחים צד שלישי להעלות את האפליקציות שלהם לאייפון. הדבר גרם להתפוצצות של תעשיה חדשה, שבה חברות רבות יכלו להגיע למשתמשים דרך הטלפון בכל מקום ובכל זמן. רק שלאפל לקח כמה שנים להפוך את האייפון לפלטפורמה חיצונית, בעוד OpenAI הציגה את ChatGPT לעולם לפני פחות משנה.