סם-בנקמן פריד נעצר (צילום:  Joe Raedle Getty Images)
סם בנקמן פריד. שוחרר בערבות של רבע מיליארד דולר | צילום: Joe Raedle Getty Images

מאז שסם בנקמן-פריד, מייסד בורסת הקריפטו FTX שקרסה, שוחרר ממעצר בערבות של 250 מיליון דולר בדצמבר האחרון, זהות הערבים שסייעו לו נותרה בגדר תעלומה. לבקשת פרקליטיו של בנקמן-פריד, זהותם של שני ערבים נוספים, מלבד הוריו הפרופסורים למשפטים מסטנפורד, לא פורסמה באופן חריג על ידי בית המשפט בשביל לשמור על פרטיותם. 

לאחר בקשות חוזרות מצד גופי תקשורת בארה"ב, נעתר בית המשפט ופירסם אמש את זהות הערבים, חברים של הוריו של בנקמן פריד. מדובר בלארי קרמר, דיקן בית הספר למשפטים לשעבר בסטנפורד, והמדען החוקר הבכיר אנדראס פייפק, גם הוא מהאוניברסיטה. קרמר חתם על ערבות בסך 500 אלף דולר ואילו פייפק חתם על ערבות של 200 אלף דולר.

זאת, בנוסף לבית המשפחה בשווי מיליונים בודדים שהעמידו הוריו של בנקמן-פריד כבטוחה עבור שחרורו ממעצר. במצטבר מדובר באחוז זעום מסכום הערבות הדמיוני. קרמר הסביר ל-CNBC שהוא מכיר את הוריו של בנקמן פריד עשרות שנים והוא מסייע לחבריו לאחר שהללו עמדו לצד משפחתו בזמנים קשים.

שמונה אישומים על הונאה

בנקמן-פריד נעצר בדצמבר האחרון באיי הבהאמה שם התגורר והוסגר לארצות הברית עם קריסתה של בורסת הקריפטו FTX שעמד בראשה ושגרמה למחיקה של מיליארדי דולרים, יחד עם מרבית הונו האישי. מאז שחרורו שוהה בנקמן-פריד בקליפורניה בבית הוריו, בעוד הוא ממתין למשפט באוקטובר בגין 8 אישומים שונים של הונאה. 

היום צפוי דיון בתנאי השחרור שלו בערבות לבקשת התביעה. התובעים פועלים להחמיר את תנאי השחרור בטענה שהגישה החופשית מדי של בנקמן-פריד לאינטרנט עלולה לשבש הליכי משפט. התביעה מעוניינת שיאסרו עליו גישה לאינטרנט באופן גורף למעט שימוש לצורך צפייה בראיות נגדו ובתיבת הדואר האלקטרוני שלו בג'ימייל.