תסכול, מחשב, חיפוש בגוגל google אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק)
ברבעון הראשון המשלוחים צנחו ב-29% | צילום: שאטרסטוק

משלוחי המחשבים האישיים (PC) ברחבי העולם ירדו ברבעון השני של 2023 בשיעור של 13.4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כך לפי דוח שפרסמה ביום רביעי חברת המחקר IDC. זהו רבעון שישי ברציפות של ירידה במשלוחי המחשבים בעולם, שנרשמת על רקע ביקוש נמוך למחשבים וצמצום תקציבי המחשוב (IT), הנובעים בעיקר בשל האינפלציה והריביות הגבוהות. הירידה במשלוחים מצביעה גם על ירידה במכירות.

כל מה שמעניין בטק ב-5 דקות: הירשמו לניוזלטר שלנו >>>

למרות מגמת הירידה במשלוחי המחשבים בעולם, על פי הדוח של IDC, הנתונים ברבעון השני טובים מהתחזיות ושיעור הירידה מתון יחסית לרבעון הראשון, שבו המשלוחים צנחו ב-29%. לדברי האנליסטים של IDC, רמות הביקוש הכללי הנמוכות בעולם הביאו לגידול ממושך מהצפוי ברמות המלאי של המחשבים האישיים.

ריאן רייט, סמנכ"ל בקבוצת IDC, אמר בהתייחסות לדוח כי "יצרניות המחשבים לא רוצות להיתפס עם מחסור, אבל נראה כי רבות מהן מהססות לעשות הימור גדול על 'ריבאונד' בשוק. מצד הצרכנים, אנו רואים חזרה להרגלים מלפני מגפת הקורונה - יותר ממשתמש אחד בכל מחשב. אנו סבורים כי הצרכנים יעדיפו סמארטפונים על פני מחשבים אישיים".

מנתוני הדוח עולה כי רוב יצרניות המחשבים בעולם חוו ברבעון החולף ירידות בשיעורים דו-ספרתיים בהיקפי המשלוחים שלהן - מלבד שתי יצרניות, אפל ו-HP.אפל, יצרנית מחשבי מק, הייתה השחקנית הגדולה היחידה בשוק ה-PC שחוותה ברבעון השני גידול בהיקף משלוחי המחשבים שלה. לפי הדוח, הגידול של 10% במשלוחים של מחשבי מק נבע מהחולשה שחוותה אפל ברבעון המקביל אשתקד, שבו סבלה מבעיות אספקה שנגרמו בעקבות סגרי הקורונה בסין, ששיבשו את עבודת ייצור המחשבים.

כמו כן, הדוח מציין כי רמות המלאי של מחשבי HP מתקרבות לרמות מנורמלות, לאחר שבשנה האחרונה היה במחשבי החברה עודף היצע. המשלוחים של מחשבי HP ירדו ברבעון ב-0.8% בלבד בהשוואה לרבעון המקביל. בניגוד לאפל ו-HP, משלוחי המחשבים של יצרניות PC גדולות אחרות, כמו דל, לנובו ואייסר, ירדו בשיעורים דו-ספרתיים ברבעון השני.

למרות מגמת הירידה במשלוחי המחשבים בעולם, על פי הדוח של IDC, הנתונים ברבעון השני טובים מהתחזיות ושיעור הירידה מתון יחסית לרבעון הראשון, שבו המשלוחים צנחו ב-29%

נכון לרבעון השני של 2023, לנובו היא יצרנית ה-PC הגדולה בעולם, עם נתח שוק של כ-23%, אחריה HP עם נתח של כ-22%, דל עם נתח של כ-17%, ואחריהן אפל עם נתח של 8.6% ואייסר עם נתח של 6.4%, לפי נתוני IDC.

אפל מחשב מק מקינטוש (צילום: marymash, shutterstock)
מחשב מק של אפל. השחקנית היחידה שצמחה | צילום: marymash, shutterstock

בדוח שפרסמה חברת המחקר Canalys ביום שלישי, דווח כי הירידה בשוק ה-PC העולמי התמתנה ברבעון השני, כאשר היקף משלוחי המחשבים הכולל ירד ב-11.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

לדברי קנאליס, הירידה האחרונה מגיעה אחרי שני רבעונים רצופים שבהם ירדו משלוחי המחשבים ביותר מ-30%. האנליסטים של קנאליס סבורים כי התמתנות הירידה מצביעה על כך ששוק המחשבים האישיים נמצא בדרך להתאוששות מואצת במחצית השנייה של השנה.

לדברי אישאן דאט, האנליסט הראשי של קנאליס, "שחקני מפתח בתעשייה הצביעו על העובדה ששיעורי ההפעלה של משתמשי-קצה גבוהים משיעורי המשלוחים למכירה. ככל שתנאי השוק משתפרים, אנו מצפים מעסקים להקצות מחדש הוצאות ׳רדומות׳ בחזרה לשדרוגי מחשוב".