Xbox פלייסטיישן (צילום: Miguel Lagoa, shutterstock)
פלייסטיישן ואקסבוקס. מלחמת הקונסולות מגיעה לסיומה? | צילום: Miguel Lagoa, shutterstock

במשך יותר משעה בערב רביעי האחרון הציגה סוני את המשחקים הבולטים ביותר שיגיעו בחודשים לקונסולת המשחקים שלה פלייסטיישן 5. אל התובנות שעלו מאירוע Playstation Showcase אפשר להתייחס כמרשימות או מאכזבות - תלוי מאיזו פוזיציה אתם מסתכלים עליהן: אם אתם גיימרים או אנליסטים שמסקרים את סוני, אם כבר קניתם פלייסטיישן 5 או שאתם עדיין מתלבטים.

שאלת המפתח היא עד כמה אתם מושקעים רגשית במלחמת הקונסולות - נרטיב עסקי שהפך גם לתרבותי והעסיק את התעשייה במשך שנים רבות - וששעון החול שלו מתחיל להגיע לסיומו בימים אלה.

המשחקים המבטיחים בדרך לפלייסטיישן 5

עבור הגיימרים היו באירוע לא מעט חדשות טובות. אמנם הוצגו יחסית מעט מותגי ענק, אבל כן זכינו ל-12 דקות גיימפליי סוחפות במיוחד מ-Marvel's Spider-Man 2, משחק ההמשך לאחד הלהיטים המאוחרים של הפלייסטיישן 4.

פיטר פארקר מוצג כאן כשהוא עוטה את חליפת הסימביוט - אותה יישות חייזרית שמזוהה לרוב עם אויבו של ספיידרמן, ונום (Venom), שגם זכה בשנים האחרונות לשני סרטים משלו בכיכובו של תום הרדי. במשחק החדש החליפה של ונום מעניקה לספיידי שלל יכולות לחימה חדשות ומלחיצות למראה, שמנצלות את היכולות הגרפיות של הפלייסטיישן החדשה למקסימום.

עוד משחקים בולטים היו Assassin's Creed Mirage - המשחק החדש בסדרת האקשן האינסופית, שמתרחש הפעם בבגדד של המאה ה-9; ו-Alan Wake 2 - משחק המשך למשחק אימה ותיק ואהוב מבית Remedy, אחת מחברות המשחקים המוכשרות ביותר הפעילות כיום, ושהתפרסמה עם סדרת משחקי מקס פיין.

בשורה ענקית נוספת היא ההוצאה המחודשת של שלושת המשחקים הראשונים בסדרה הקלאסית Metal Gear Solid לקונסולות מודרניות. קונאמי צפויה להוציא מהדורה מיוחדת של הטרילוגיה, שתכלול את שני המשחקים הראשונים בגרסתם המקורית בעוד המשחק השלישי והמבריק בסדרה Snake Eater יזכה לרימייק מלא.

הגיע הזמן להיפרד לשלום מפלייסטיישן 4

אלא שנראה שמשפט המפתח בפסקה הראשונה הוא בכלל "המשחקים שיגיעו לפלייסטיישן 5 בחודשים הקרובים". כמעט שלוש שנים לאחר צאת הפלייסטיישן 5 ומתחרתה מבית מיקרוסופט ה-Xbox Series לשוק, נראה שהגענו לנקודת המפנה של כל דור קונסולות, שבו מפיצי המשחקים החדשים מפסיקים להתאים אותם גם לדור הקונסולות הקודם.

בעוד שבשלוש השנים האחרונות כל המשחקים הבלעדיים הגדולים של סוני יצאו גם לפלייסטיישן 4, רק בגרסה צנועה יותר טכנית, הימים הטובים שאפשרו לא לשדרג את הקונסולה הישנה עומדים להיגמר. רק משחקים מעטים מבין אלו שדובר עליהם באירוע של סוני יתמכו גם בפלייסטיישן 4 המזדקנת, שיצאה לשוק כבר לפני כמעט עשור.

בעוד שבשלוש השנים האחרונות כל המשחקים הבלעדיים הגדולים של סוני יצאו גם לפלייסטיישן 4, הימים הטובים שאפשרו לא לשדרג את הקונסולה הישנה עומדים להיגמר. רק משחקים מעטים מבין אלו שדובר עליהם באירוע של סוני יתמכו גם בפלייסטיישן 4 שיצאה לשוק כבר לפני כמעט עשור

לפי מנכ"ל חטיבת המשחקים של סוני ג'ים ריאן, עד סוף 2023 צפויה פלייסטיישן 5 לעקוף את פלייסטיישן 4 בהשוואת בין המכירות הרבעוניות המקבילות למחזור החיים של הקונסולה. בין השורות מסתתרת כאן הסתייגות: לאור המחסור העז בקונסולה בשנתיים הראשונות שלה בשוק על רקע שיבושים בשרשרת הייצור, ייתכן ש-5 תישאר תמיד מאחורי אחותה הגדולה.

אבל עם מכירת 36 מיליון יחידות עד כה לעומת הערכות למכירות של 20 מיליון בלבד לדור המקביל של האקסבוקס, נראה שסוני צועדת לעבר ניצחון מוחץ גם בדור הזה.

ובכל זאת, במיקרוסופט מיהרו לעקוץ עם ציוץ שהדגיש שלא פחות מ-12 מהמשחקים שזכו לזמן מסך נרחב באירוע של פלייסטיישן יגיעו גם לאקסבוקס המתחרה. זה כמובן לא מפתיע שמשחקים גדולים כמו Alan Wake 2, Assassin's Creed Mirage, Talon Principle 2, Ghostrunner 2 ואחרים יגיעו לשתי הקונסולות (ורבים מהם גם למחשבים אישיים).

מפתיע יותר לראות בין המשחקים שיגיעו לשתי הקונסולות את המשחק הבא בסדרת Marathon של Bungie, מפתחת סדרת Halo, לאחר שסוני רכשה את החברה ב-3.6 מיליארד דולר בשנה שעברה. אך כנראה שמדובר בחוזים שנחתמו עוד טרם הרכישה.

לאן נעלמו המשחקים הבלעדיים הגדולים?

הנקודה המרכזית באירוע לא היה מה שהוצג בו אלא מה שחסר ממנו. משחקים בלעדיים לפלייסטיישן היו חלק מרכזי מהאסטרטגיה של סוני בדור הקונסולות הקודם - אך כעת היא העבירה אירוע שואוקייס שלם כמעט ללא כותרים בלעדיים כאלו. וספק שמדובר בשינוי כיוון שהחברה רצתה אותו.

אקטיוויז'ן נרכשת בידי מיקרוסופט (צילום: Sergei Elagin, שאטרסטוק)
הניסיון של מיקרוסופט לרכוש את אקטיוויז'ן-בליזארד מסתבך והכותרים הבלעדיים מתרחקים | צילום: Sergei Elagin, שאטרסטוק

מנגד, גם מיקרוסופט נאבקת למצוא את הכותרים הבלעדיים הגדולים הבאים שלה. רכישת הענק שלה של אקטיוויז'ן-בליאזרד נמצאת תחת סימן שאלה גדול. המשחק Reffall, שהיה אמור להיות להיט משמעותי לאקסבוקס ב-2023, זכה לכותרות בינוניות. והחברה גם לא מצליחה לצבור תאוצה במקום החשוב ביותר: מכירת קונסולות.

מנכ"ל חטיבת הגיימינג של מיקרוסופט פיל ספנסר, הודה לאחרונה בראיון שההפסד של מיקרוסופט בדור הקונסולות הקודם הוא כזה שהחברה תתקשה להתאושש ממנו. זאת מאחר והוא העניק לסוני יתרון משמעותי בגיוס צרכנים לאקוסיסטם שלה.

עבור שחקנים שמחזיקים בפלייסטיישן או באקסבוקס, עריקה למחנה השני בעת חילופי דורות בקונסולה פירושו חוסר יכולת להעביר איתם את ספריית המשחקים שצברת בקונסולה הקודמת. מיקרוסופט אמנם מתאמצת לפצות על כך באמצעות שירות Game Pass אבל לאור המכירות המקרטעות בדור הנוכחי - נראה שזה לא מספיק.