כרום OS פלקס (צילום: מתוך אתר כרום OS)
כרום OS. הפכה למערכת ההפעלה השנייה במונחי נתח שוק, יותר ממק | צילום: מתוך אתר כרום OS

חלונות של מיקרוסופט היא מונופול ותיק בתחום מערכות ההפעלה עם מעל ל-80% נתח שוק. האם התחרות בענף תצא מהקיפאון? ככל שזה תלוי בענקית טק אחרת, התשובה היא כן. גוגל הודיעה השבוע שהיא מרחיבה את הנגישות למערכת ההפעלה שלה כרום (Chrome OS). עד כה כרום OS הייתה נמכרת רק כחלק מחבילה, יחד עם מחשב נייד או שולחני, אבל כעת גוגל מכריזה על גרסה חדשה של כרום OS בשם פלקס שמוצעת להתקנה בחינם על כל PC או מק.

כרום OS היא מערכת הפעלה קלה, מבוססת יישומי ענן שמתאימה גם למחשבים ישנים וחלשים במונחי כח מחשוב. גוגל מכנה את זה Cloud-first OS. החברה מבטיחה התקנה "בתוך דקות" של מערכת הפעלה קלה ומהירה בשילוב כלי ניהול מרכזי עבור גופי IT. מטבע הדברים, כרום OS מתאימה במיוחד למי שמשתמש בחבילה המשרדית של גוגל: Workspace שכוללת את ג'ימייל, גוגל דרייב וכדומה.

מחשבי כרומבוק של אייסר ו-HP (צילום: Tada Images, שאטרסטוק)
מחשבי כרומבוק. צברו פופולריות במיוחד במגזר החינוך | צילום: Tada Images, שאטרסטוק

כרום OS יצאה לעולם לפני 10 שנים ומאז היא צוברת נתח שוק לאט ובהדרגה. מערכת ההפעלה של גוגל פופולרית במיוחד במגזר החינוך - תלמידים וסטודנטים - בין היתר משום שמחשבי כרומבוק הכוללים אותה זולים במיוחד ועולים החל מ-200 דולר. לפי נתוני חברת המחקר IDC, כרום OS היא מערכת הפעלה השנייה בתפוצתה בעולם עבור מחשבים, עם 10.8% נתח שוק, יותר ממק של אפל שלה 7.5% נתח שוק.

גרסת Chrome OS Flex זמינה כעת לכל אחרי שבדצמבר 2020 רכשה גוגל את חברת Neverware שפיתחה פתרון התקנה של כרום OS על כל מכשיר.

להורדת Chrome OS Flex