מאסק וצוקרברג (צילום: Frederic Legrand - COMEO, shutterstock, Justin Sullivan, Getty Images)
לא נשארים מאחור. צוקרברג ומאסק | צילום: Frederic Legrand - COMEO, shutterstock, Justin Sullivan, Getty Images

מטא מודיעה רשמית שהיא משתתפת במרוץ הבינה המלאכותית (AI): המנכ"ל מארק צוקרברג הכריז הלילה על הקמת קבוצת מוצר מובילה שתתמקד בתחום הג'נרטיב AI "ותביא את העבודה של ענקית הטק בתחום לגבהים חדשים".

ג'נרטיב AI עוסק ביצירת תוכן שדומה לזה שמייצרים בני אדם אבל על בסיס מודלים מתקדמים של למידת מכונה, למשל טקסט או תמונות. בכוונת מטא להרכיב את קבוצת הג'נרטיב AI על ידי איחוד של צוותים בחברה שכבר פעילים בתחום לקבוצה ממוקדת שתיצור "חוויות מהנות" עבור מגוון מוצריה. המוצרים של מטא הם פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ, מסנג'ר ומוצרים בעולמות המטאוורס.

בטווח הקצר מתכוונת מטא ליצור כלים יצירתיים לביטוי ובטווח הארוך דמויות (personas) AI "שיוכלו לעזור לאנשים במגוון דרכים".

בהודעתה, מפרטת מטא מהן אותן חוויות אותן היא כבר בוחנת: חוויות בטקסט כמו שיחות בווטסאפ או במסנג'ר, חוויות תמונה כמו פילטרים יצירתיים באינסטגרם או פורמטים לפרסום, חוויות וידיאו וחוויות רב יישומיות.

בהודעתה מפרטת מטא מהן החוויות שאותן היא בוחנת: חוויות בטקסט כמו שיחות בווטסאפ או במסנג'ר, חוויות תמונה כמו פילטרים יצירתיים באינסטגרם או פורמטים לפרסום, חוויות וידיאו וחוויות רב יישומיות

כבר תקופה שמטא שוקדת על פיתוחים בתחומי הבינה המלאכותית, בסוף השבוע האחרון היא שיחררה מודל שפה גדול (LLM) בשם LLaMA שהצטרף למודל בתחום עיבוד שפה טבעית (NLP) שהוציאה בשנה שעברה. שני המודלים של מטא הושקו עבור קהילת המחקר ולא לציבור הרחב ועד עכשיו לא הוטמעו במוצרי החברה, מגמה שעשויה להשתנות בקרוב לפי הכרזת מטא.

תשובות אמינות

וכמובן שגם אילון מאסק לא נותר מאחור: בשבועות האחרונים פנה בעלי טוויטר לחוקרים בתחום הבינה המלאכותית בנוגע להקמת מעבדת מחקר שתפתח אלטרנטיבה ל-ChatGPT של OpenAI, דיווח האינפורמיישן. כזכור, מאסק היה ממקימי מעבדת המחקר OpenAI בשנת 2015 לפני שעזב ב-2018 כך שיש לו ניסיון והבנה בנוגע למה נדרש בשביל להקים מעבדת בינה מלאכותית יריבה. מאסק העביר בעבר ביקורת על OpenAI על כך שהיא מאמנת את המודל להיות Woke (מואר ומודע חברתית), כשבעיניו החשיבות העליונה היא לשפר את יכולות ביסוס המידע של המודלים כך שהתשובות של צ'אטבוטים יהיו אמינות ומהימנות. הניסיון לשלוט בתוצרי המודלים לדעתו משקף הטיה (Bias) של החוקרים.

גוגל ומיקרוסופט כבר הכריזו על שינוי האופן בו משתמשים מחפשים מידע במנועי החיפוש שלהן, ומיקרוסופט אף החלה להטמיע כלי בינה מלאכותית של OpenAI בה השקיעה סכומי עתק במוצרים נוספים. אמש הודיעה סנאפ, מפתחת אפליקציית הסושיאל סנאפצ'אט, על פיצ'ר צ'אטבוט חדש My AI שמבוסס על טכנולוגיית GPT מתקדמת מבית OpenAI שתאפשר למשתמשים חוויה חדשה של תקשורת ביניהם.