אתר משרד ההגנה הרוסי לאחר מתקפת סייבר (צילום: getty images)
אתר משרד ההגנה הרוסי, לאחר מתקפת סייבר | צילום: getty images

ענקית אבטחת המידע צ'ק פוינט מסכמת את הימים הראשונים של הלחימה באוקראינה בזירת הסייבר. כצפוי זו אחת החזיתות המשמעותיות של המערכה הזו ובעיקר הרוסים מפעילים לחץ אדיר על מטרות אוקראינות, אבל יש גם התגייסות בינלאומית לפגיעה ביעדים רוסיים.

"בימים האחרונים (עד יום א') נצפתה עלייה של 196% במספר התקיפות על מטרות ממשלתיות וצבאיות באוקראינה - זאת ביחס לעלייה קטנה של 2% בלבד במתקפות על ארגונים ועסקים באוקראינה שאינם מסקטור זה", נכתב בעבודה. "במקביל, ראינו עלייה של 4% בתקיפות על חברות וארגונים ברוסיה. ואילו במרבית העולם נצפתה ירידה בהיקף התקיפות בסופ"ש האחרון".

נתוני מתקפות סייבר על אוקראינה, צ'ק פוינט (אינפוגרפיקה: יחצ)
השינויים במפת תקיפות הסייבר השבוע. נתונים: צ'ק פוינט | אינפוגרפיקה: יחצ

צ'ק פוינט מזהירה מפני מתקפות פישינג אופרטוניסטיות שיכולות לשטות גם במי שרוצה לתמוך באוקראינה: "קיימת עלייה של פי 7 בכמות מתקפות הדיוג באמצעות אי מיילים במדינות הדוברות את השפות המזרח סלאביות (רוסיה, אוקראינה ובלרוס). שליש ממתקפות אלו כוונו כלפי דוברי רוסית מכתובות אי מייל אוקראיניות. חלק ממתקפות הדיוג עוסקות בהטעיית אנשים המבקשים לתרום למאמץ המלחמתי באוקראינה תחת הכותרת - Let’s Support Ukraine".

"קיימת עלייה של פי 7 בכמות מתקפות הדיוג באמצעות אי מיילים במדינות הדוברות את השפות המזרח סלאביות"

באשר למאמץ הנגד נמסר: "מאז תחילת הלחימה אנו רואים התגייסות כללית של האקרים וקבוצות תקיפה מכל רחבי העולם לפעילות התקפית במיוחד במדינות העימות. לשם המחשה, לאחר קריאה של שר בממשלת אוקראינה לסיוע של האקרים כנגד מטרות רוסיות, התגייסו יותר מ-175,000 משתתפים לקבוצת טלגרם ייעודית בה מציגים מטרות לתקיפה ברוסיה או של צבא רוסיה".

אותו השר, לענייני דיגיטל, קרא להקמת מה שהוא מכנה IT Army, כח שמורכב ממתנדבים בכל העולם שפועלים בזירת הסייבר נגד הרוסים, והמאמץ קוצר הצלחה. נכון לעכשיו, אתרי הקרמלין, משרד הפנים הרוסי, אתר סוכנות הביון FSB, אתר משרד המשפטים ואתר משרד הבטחון - כולם אינם מתפקדים. צ'ק פוינט מסכמת: "התקיפות הללו מתבצעות בשני צידי המתרס, עד כדי כך שהעימות במזרח אירופה מהווה אחד מנושאי העיסוק המרכזיים בקרב תוקפי סייבר כולל כאלו המשוייכים לקבוצות פשיעה כלכלית, קבוצות אידיאולוגיות ועוד". או במילים אחרות, ההאקרים, מכל הסוגים והגוונים ומכל הצדדים, עסוקים כעת במלחמה באוקראינה.