אילון מאסק (צילום: getty images)
אילון מאסק. "דיקטטורה היא מה שצופה לנו העתיד״ | צילום: getty images

אילון מאסק פתח בחזית פומבית מול חברת אפל. בסדרת ציוצים כתב בעלי טוויטר כי אפל הפסיקה לפרסם בפלטפורמה, וציין שהיא מעוניינת להוציא את האפליקציה של טוויטר מחנות האפליקציות של האייפון. ״האם אפל שונאת את חופש הביטוי באמריקה?" שאל מאסק. ״זה קרב על עתיד הציוויליזציה. אם חופש הביטוי יאבד אפילו באמריקה, דיקטטורה היא מה שצופה לנו העתיד״.

הדברים של מאסק מגיעים על רקע שני אירועים מרכזיים ששמו את אפל וטוויטר על מסלול התנגשות: הכוונה של טוויטר לשחרר מהשעיה למעלה מ-60 אלף חשבונות שעברו על תקנון השימוש שלה אבל לפי מאסק לא עברו על החוק, בעוד שהתקנון של אפל אוסר על הצגת פורנו ותכנים לא הולמים. בנוסף, מאסק פועל להפוך את טוויטר לחברה שלא מסתמכת עוד על הכנסות ממפרסמים בלבד ובונה פיצ׳רים בתשלום למשתמשים, דבר שיגרום לכך שאפל תדרוש ממנה 30% מהרווח לפי תקנון האפסטור.

מאסק העלה מם שבו כביש שעליו שני שלטים, ״לשלם 30%״ ו״לצאת למלחמה באפל״, כשרכב שכתוב עליו ״מאסק״ חותך במהירות לשלט השני.

הוושינגטון פוסט מפרסם כי אפל הייתה המפרסם הכי גדול בטוויטר ברבעון הראשון של 2022, ואחראית על 4% מהרווח של טוויטר באותו רבעון, כך שהפסקה של אפל מפרסום בטוויטר היא בהחלט מכה קשה עבור מאסק. לא ברור כיצד המתקפה החזיתית והמאוד פומבית הזאת תשיב לטוויטר את אפל, שבשנים האחרונות נמנעת מאוד מהתנצחויות פומביות.

ב-Financial Times דיווחו כי מאסק רצה להתקשר באופן אישי למנכ״לים של חברות שהפסיקו לפרסם לאחרונה בטוויטר. מקורות מחברות פרסום גדולות סיפרו לעיתון כי כמעט כל המפרסמים הגדולים שלהם החליטו לעצור את הפרסום בטוויטר בשל התהפוכות בחברה מאז מאסק השתלט, ומהחשש שהן לא יודעות כיצד הפרסומות שלהם יוצגו ולצד איזה תוכן. חלק מהמפרסמים הורידו את תקציב הפרסום שלהם למינימום האפשרי על מנת להימנע מעימות עם מאסק.