ג'ק מא (צילום: feelphoto, שאטרסטוק)
ג'ק מא. מקום הימצאו המדוייק של מא ידוע רק למעגל הקרוב שלו | צילום: feelphoto, שאטרסטוק

מייסד עליבאבא שנעלם למשך שנתיים מתגורר בטוקיו, כך חושף המגזין FT. ג'ק מא, מייסד החברה האם של האתר עליאקספרס, שמר על פרופיל נמוך בשנתיים האחרונות על רקע הקשיים שהערים הממשל הסיני על חברות טכנולוגיה. כעת נודע שמא שוהה בטוקיו עם משפחתו ונוהג לבקר גם בארה"ב ובישראל, לפי מקורות ששוחחו עם ה-FT.

עד כה לא התקבלה תגובה רשמית לגבי שהותו של מא בטוקיו. מקום הימצאו המדויק של מא ידוע רק למעגל הקרוב שלו שכולל את השף האישי ואת אנשי האבטחה שלו. לפי מקורבים, מא ממעט בהופעות פומביות ומעביר את זמנו בין ביקור במועדונים אקסקלוסיביים בסצינה של סינים עשירים שנמצאים בטוקיו, לקידום אינטרסים עסקיים בתחומי קיימות, ציור ואספנות של אמנות מודרנית מקומית.

עליבאבא ו-Ant, שתי חברות הענק שייסד, סובלות מקשיים רגולטוריים שהחלו לאחר שג'ק מא העביר ביקורת פומבית על הממשל הסיני לפני שנתיים. בין השאר, בוטלה הנפקת Ant בגובה 37 מיליארד דולר והושת קנס עצום של 2.8 מיליארד דולר על עליבאבא. מאז שומר מא על פרופיל נמוך.

בחודש שעבר פורסם באינפורמיישן שחברת ההשקעות של מא, יונפנג קפיטל, שמנהלת נכסים בגובה של 10 מיליארד דולר - מתקשה לגייס כספים בסין, דבר שעשוי לאפשר פתח למשקיעים מתחרים בסין. מניית עליבאבא איבדה קרוב ל-40% מתחילת השנה ושווי השוק של החברה עומד היום על 202.7 מיליארד דולר לפי נתוני יאהו.