אמזון אילוסטרציה (צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק)
צילום: Sundry Photography, שאטרסטוק

אמזון מתכננת לצאת במהלך הפיטורים הגדול בהיסטוריה של החברה, כ-10,000 עובדים - כבר השבוע, כך מדווח הניו יורק טיימס. הפיטורים יתרכזו במוצרים כגון אלקסה, וכן צפויים להיות מפוטרים עובדים ממחלקות הקמעונאות וכוח אדם. המספר שצויין דיווח עדיין אינו סופי ומהווה בערך 3% ממצבת כוח האדם של החברה שעומד, על כ-1.5 מיליון עובדים - עם זאת, רובם עובדים שעתיים, שעובדים במחסני החברה. שוויה כיום הוא טריליון דולר בדיוק, אך היו ימים בחודש נובמבר שהיא גירדה את המספר הזה מלמטה.

המהלך מגיע דווקא בעונת החגים האמריקאית, תקופה טובה בדרך כלל עבור אמזון עם מבצעי הקניות המסורתיים, ולכן הוא מעיד עד כמה הכלכלה הנחלשת לוחצת על אמזון לחתוך בהוצאות. בנוסף, כמו רוב חברות ההייטק, בשנה שעברה אמזון גדלה מאוד וגייסה עובדים רבים - כנראה יותר מדי, ויתכן שהעסיקה עובדים פחות איכותיים. דוחות הרבעון הנוכחי של אמזון היו חלשים, ומניית החברה מחקה 8% רק החודש. 

בשבוע שעבר הודיעה מטא על פיטורי 11 אלף עובדים - 13% מכוח האדם שלה בעולם - באחד מגלי הפיטורים הבולטים שידעה התעשייה בשנים האחרונות. העובדים הרלוונטיים קיבלו הודעה על פיטוריהם וגם זהו הצמצום הנרחב ביותר בהיסטוריה של החברה, שקמה לפני 18 שנים. מטא היא החברה האם של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם.

במכתב לעובדים הסביר מנכ"ל החברה והמייסד, מארק צוקרברג, את המהלך: "איך הגענו למצב הזה? בקורונה היה מעבר מהיר לאונליין ולצמיחה אדירה בהכנסות. כמו אחרים, גם אני חשבתי בטעות שהמצב הזה יימשך לנצח ולכן הגדלנו את ההשקעות שלנו בצורה משמעותית. טעיתי - ואני לוקח אחריות. עכשיו אנחנו צריכים לנהל את המשאבים שלנו בצורה הרבה יותר יעילה".