סם אלטמן  (צילום: Steve Jennings / Stringer, getty images)
סם אלטמן. מכוון להכנסה אוניברסלית | צילום: Steve Jennings / Stringer, getty images

סם אלטמן, המנכ"ל של מעבדת חקר הבינה המלאכותית OpenAI, קרוב לסגירת גיוס של 100 מיליון דולר עבור מיזם נוסף שלו - כך מדווח הפייננשל טיימס. הפרויקט, Worldcoin, הוא מטבע קריפטו ביומטרי בטוח, שיעשה שימוש במכשיר מיוחד לסריקת קשתית העין כדי לאשר את זהות ואנושיות המשתמש.

לפי מקורות ששוחחו עם הטיימס, המגעים לגיוס מצויים בשלבים מתקדמים בעוד החברה מתכננת השקה של פרוטוקול הבלוקצ'יין שלה ותחילתן של טרנזקציות, עסקאות במטבע, כבר בשבועות הקרובים, אם כי תגובה רשמית לא התקבלה. לצד משקיעים וותיקים, בסבב הגיוס הנוכחי ייקחו חלק גם משקיעים חדשים. מבין מי שכבר השקיעו בעבר במיזם, ניתן למנות את קרן הקריפטו של אנדריסן הורוביץ, יזם האינטרנט ריד הופמן ואפילו את מנכ"ל בורסת הקריפטו FTX שקרסה, סאם בנקמן-פריד, שמואשם בהונאה וממתין למשפט.

"אנו מתכוונים ליצור גישה אוניברסלית לכלכלה העולמית, ללא הבדלי ארץ מוצא או רקע, תוך האצת המעבר לעתיד כלכלי שיקבל בברכה ומיטיב עם כל אדם על כדור הארץ", נכתב באתר המיזם

Worldcoin הוקם ב-2019 על ידי אלטמן ושותפו אלכס בלאניה, ושם למטרה לבנות את הרשת לזיהוי ופיננסים הגדולה ביותר בעולם כמשאב ציבורי בבעלות הכלל. "אנו מתכוונים ליצור גישה אוניברסלית לכלכלה העולמית, ללא הבדלי ארץ מוצא או רקע, תוך האצת המעבר לעתיד כלכלי שיקבל בברכה ומיטיב עם כל אדם על כדור הארץ", נכתב באתר המיזם. בשנה שעברה, במסגרת מכירה מוקדמת של מטבעות, וורלדקוין גייסה 100 מיליון דולר לפי שווי מוערך של 3 מיליארד דולר לכלל מלאי המטבעות, אם כי לא ידוע מה שוויים כעת, לאחר שנה תנודתית בשוק הקריפטו.

גניבת סיסמאות

המרכיב הביומטרי במטבע הקריפטו של Worldcoin, כלומר סריקת הקשתית, מספק הצצה פוטנציאלית לעתיד של אימות הזהות האנושית בעידן הבינה המלאכותית. הסריקה נעשית באמצעות Orb, מכשיר מתכתי ועגול שפותח בוורלדקוין על פני שנים בודדות. המידע הביומטרי משמש ליצירת זהות ייחודית "World ID", מעין זהות גלובלית, המעידה על אדם ספציפי, אך מבלי לחשוף את פרטיו האישיים. סריקות הקשתית מציינת וורלדקוין באתר האינטרנט אינן פוגעות בעיני המשתמשים ואינן מאוחסנות על ידה.

למרבה האירוניה, ההליך העתידני לשמירה על פרטיות המשתמשים נתקל במכשול לא צפוי. הסריקה של קשתיות המשתמשים שמבקשים להצטרף לרשת העולמית מבוצעות כרגע בהרצה על ידי מפעילים של Worldcoin ברחבי העולם שמחזיקים במכשירים, ורק בסוף השבוע האחרון נודע שחשבונותיהם של מספר מפעילי Orb נפרצו על ידי גניבת סיסמאות. מאחר שלא קיים בפורטל המשרת אותם אימות דו-שלבי, ישנו סיכוי שלהאקרים יש גישה למידע אישי מסוים - אם כי לא ברור איזה סוג מידע נשמר שם. מוורלדקוין נמסר לאתר טקראנץ' שלא דלף של מידע רגיש או מידע פרטי על משתמשים, שלמפעילים עצמם אין גישה למידע פרטי אודות משתמשים, ושסריקות הקשתית מוצפנות בכל רגע כולל בתעבורה של המידע. 

גם במיזם זה של אלטמן יש נגיעה לבינה המלאכותית – וורלדקוין טוענת שהיא תוקפת בעיות שנובעות מהתחכום הגובר של הבינה המלאכותית, והצורך להבדיל בין בני אדם לבוטים. בין השאיפות של המיזם גם לבסס את הרעיון של הכנסה בסיסית אוניברסלית לאדם שתפצה על אובדן הכנסה כתוצאה מפיתוחי AI.